Chorvatská policie v sobotu večer zadržela Čecha Víta Jedličku při pokusu vstoupit na území samozvaného státu Liberland. V neděli byl Jedlička propuštěn, informoval o tom Liberland na Twitteru.

Jedlička vyhlásil Liberland v polovině dubna na "území nikoho" mezi Srbskem a členským státem EU Chorvatskem. Chorvatské i srbské úřady ale popírají tvrzení, že jde o území nikoho, o které nemá nikdo zájem. Ve skutečnosti jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Problém vyplynul z toho, že část hranice mezi nimi vytyčuje řeka Dunaj, která v tomto úseku změnila tok. Česká diplomacie se k případu nevyjadřuje.

Podle Jedličky si chorvatští policisté nedokázali poradit s tím, že přes hranici, mimo schengenský prostor odcházely stovky lidí. Je to pro ně nová situace, protože obvykle lidi proudí z opačného směru, uvedl šéf Liberlandu po svém nedělním propuštění.

O budoucím fungování samozvaného Liberlandu nebo ochraně hranic z chorvatské strany se pak prý bavil i se soudcem ve městě Beli Manastir. "On v té věci nemohl nijak rozhodnout, protože my jsem žádnou hranici nepřekročili, my jsem na hranici Liberlandu čekali na chorvatskou policii," říká Jedlička. Pak byl propuštěn.

Případem se bude zabývat ještě soud vyšší instance a podle Jedličky se celá věc může táhnout měsíce.

Deník Večernji list napsal, že spolu s Jedličkou policisté zadrželi také jeho tlumočníka Svena Sambunjaka. List uvedl, že Jedlička se s policisty nejdříve setkal v obci Zmajevac, která je od Liberlandu vzdálena asi tři kilometry.

 

Jedlička v sobotu hlídkujícím policistům sdělil, že se chystá legálně opustit hranice Evropské unie do Liberlandu. Ti ho asi po 30 minutách nechali jít. Po vstupu do Liberlandu byl zadržen a poté byl podle chorvatského deníku zadržován na stanici ve městě Beli Manastir.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí David Frous  řekl, že jednotlivé konzulární případy úřad nekomentuje. Obecně však podle něj platí, že pokud se český občan obrátí na české zastupitelské úřady s žádostí o pomoc, vyjdou mu "v rámci možností a dané situace vstříc". Samotnou Jedličkovu ideu Liberlandu komentovat odmítl.

V posledních dnech Chorvatsko zostřilo kontrolu v okolí Liberlandu, v oblasti nasadilo policejní hlídky i policejní čluny, aby zabránilo opakovaným pokusům desítek "Liberlanďanů" do neobydlené oblasti proniknout. Přístup ze své strany hranice údajně blokuje i Srbsko.

"Svobodnou republiku Liberland" Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Jedlička chce z nového státu vytvořit daňový ráj se základním principem "žít a nechat žít".

Chorvatské i srbské úřady popírají tvrzení, že jde o území nikoho, o které nemá nikdo zájem. Ve skutečnosti jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Problém vyplynul z toho, že část hranice mezi nimi vytyčuje řeka Dunaj, která v tomto úseku změnila tok.

Související