Ruský prezident Vladimir Putin jednal v neděli v Moskvě s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Po schůzce řekl Putin na tiskové konferenci, že pakt Molotov-Ribbentrop, v němž se před druhou světovou válkou nacistické Německo a Stalinův Sovětský svaz zavázaly k neútočení, sloužil k zajištění bezpečnosti SSSR. 

"Pakt Ribbentrop-Molotov se dá špatně pochopit, pokud se nevezme v úvahu i jeho tajný dodatek, z tohoto úhlu pohledu to bylo nesprávné a protiprávní," reagovala Merkelová.

Merkelová také řekla, že příměří na Ukrajině stále není dodržováno. Zopakovala, že tamní konflikt je třeba řešit mírovými a diplomatickými prostředky.

Podle Putina je ale situace na Ukrajině po mírových dohodách z Minsku klidnější. Plnění dohod se i přes problémy pohnulo vpřed, soudí Putin, jehož citovala agentura Reuters.

Putin novinářům také řekl, že Sovětský svaz se v době před druhou světovou válkou chtěl vyhnout přímému střetu s Německem. "Souhlasím s názorem, že smyslem toho paktu bylo zajistit bezpečnost Sovětskému svazu," uvedl Putin.

Zároveň uvedl, že Polsko po podpisu mnichovské dohody v září 1938 "udělalo kroky směřující k anexi části československého území". Dodal, že o rok později se "přihodilo, že po podpisu paktu Molotov-Ribbentrop se Polsko samo stalo obětí této politiky, kterou se snažilo prosazovat v Evropě".

Merkelová: Vztahy mezi Německem a Ruskem utrpěly po zločinné anexi Krymu

Kancléřka předtím spolu s Putinem položila u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války věnec u hrobu neznámého vojína. Podobně jako většina západních státníků ale Merkelová kvůli roli Ruska v ukrajinském konfliktu pominula hlavní sobotní oslavy v ruské metropoli a přijela tam až v neděli.

Putin na začátku schůzky vyzval k rychlému řešení problémů ve vztazích mezi Ruskem a Německem. "O co rychleji přestanou tyto problémy negativně ovlivňovat vzájemné vztahy, o to lépe," uvedl před novináři šéf ruského státu.

Zeman se poklonil sovětským vojákům. V podvečer se setká s Putinem - čtěte ZDE

Vztahy mezi Ruskem a Německem jsou na bodu mrazu nejen kvůli Ukrajině a sankcím, které Západ uvalil na Rusko kvůli jeho podpoře proruských separatistů, ale také kvůli ruské anexi Krymu.

"Zločinnou a protiprávní anexí Krymu utrpěla spolupráce mezi Ruskem a Německem těžkou ránu," uvedla Merkelová. Zabrání Krymu Ruskem podle ní ohrožuje evropský pořádek.

 Už ve čtvrtek se ve Volgogradu setkali ministři zahraničí Ruska a Německa Sergej Lavrov a Frank-Walter Steinmeier. Německý ministr přijel do Volgogradu uctít památku vojáků, kteří ve městě a jeho okolí padli v největší bitvě na východní frontě druhé světové války.

Ke schůzce se ministři sešli přímo v srdci někdejšího stalingradského bojiště. Lavrov u této příležitosti řekl, že Rusko je připraveno obnovit oficiální styky se Severoatlantickou aliancí, přerušené kvůli ukrajinské krizi, pokud z Bruselu takový návrh přijde.

Související