Společné cvičení ve Středozemním moři v pondělí zahájily válečné lodě ruských a čínských námořních sil. Mezitím na severu Evropy v Baltském moři začaly souběžně cvičení se svými plavidly osm členských států NATO. 

Rusko-čínské manévry prý nejsou zaměřeny proti nikomu. Při zahajovací ceremonii vyplulo z ruského černomořského přístavu v Novorossijsku deset plavidel obou zemí, informovala agentura TASS s odvoláním na tiskovou službu ruského ministerstva obrany.

"Toto společné cvičení není namířeno proti žádné třetí straně a není spojeno s politickou situací v oblasti," citovala agentura sdělení ministerstva. Konkrétní úkoly by mělo velení rozdělit účastníkům manévrů během pondělního odpoledne. 

Cvičení pod kódovým označením "Námořní spolupráce 2015" potrvá deset dní, do 21. května. Jeho cílem má být příprava opatření k ochraně lodní dopravy. Další společné námořní manévry obě země plánují uspořádat v srpnu v Japonském moři.

Na druhé straně jsou Baltic Fortress 2015 podle nejmenovaného mluvčího litevského námořnictva pravidelnými manévry Severoatlantické aliance. Cílem je výcvik a prověřování součinnosti spojeneckých námořních sil. DPA k tomu poznamenala, že cvičení se koná v oblasti nedaleko ruské enklávy Kaliningradu.

Podle viceadmirála Alexandra Fedotěnkova se z ruské strany manévrů účastní šest plavidel - vlajková loď Černomořské flotily raketový křižník Moskva, raketové vznášedlo Samum, hlídková loď Ladnyj, dvě velké výsadkové lodi a záchranné plavidlo.

Podle agentury DPA v době napjatých vztahů mezi Západem a Ruskem kvůli ukrajinské krizi má být společné cvičení signálem mocného spojenectví Moskvy a Pekingu. Rusko často hovoří o úzkém hospodářském a vojenském partnerství s Čínou. 

Sobotní vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti 70. výročí vítězství nad hitlerovským Německem přihlížel mezi zahraničními hosty i čínský prezident Si Ťin-pching a po Rudém náměstí také pochodovali čínští vojáci. Vedoucí západní představitelé oslavy v Moskvě bojkotovali kvůli loňské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje proruským separatistům na východě Ukrajiny.

Související