O situaci na Ukrajině, v Jemenu, Sýrii a Íránu budou v úterý v Soči jednat ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a John Kerry. Informovala o tom v pondělí agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj. Podle něj Rusko od schůzky nečeká žádný průlom, ale doufá, že host přijede s "něčím novým" zejména k Ukrajině a k bilaterálním vztahům.

Poté, co ruská agentura informovala o Kerryho cestě do Soči, oznámil Washington, že se šéf americké diplomacie setká také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS schůzku Putina s Kerrym zatím nepotvrdil, na druhou stranu ji však ani nevyloučil.

"Zatím se o tom pouze hovoří. Je třeba vyčkat oficiálního potvrzení. Zda to bude oficiálně potvrzeno a zda se to podaří časově sladit, nelze vyloučit. Ale opakuji, zatím se o tom jen jedná," řekl Peskov. 

Příjezd Kerryho do Soči, kde má Putin honosné letní sídlo, bude první cestou amerického ministra zahraničí do Ruska v uplynulých dvou letech, během nichž se bilaterální vztahy Moskvy a Washingtonu dostaly kvůli ukrajinské krizi na ten nejchladnější bod od konce studené války.

"Samotný příjezd Kerryho do Ruska je velice symbolický. Mnohokrát svou návštěvu zrušil, a nakonec se rozhodl přijet. Toto setkání nebude průlomové, ale je velmi důležité. Návštěva se z jeho iniciativy dlouho odkládala. Nikdy se neuzavíráme, jsme otevření a připravení jednat o čemkoli," komentoval zdroj agentury RIA Novosti informaci o úterním jednání šéfů diplomacií dvou velmocí.

"Doufáme, že Kerry s sebou přiveze něco nového, nějaký nový pohled na to, co se v první řadě týká Ukrajiny a dvoustranných vztahů," dodal podle RIA Novosti diplomat. 

Lavrov a Kerry spolu pravidelně komunikují po telefonu, naposledy se tak stalo 10. května.

Osobně se šéfové americké a ruské diplomacie naposledy setkali na konci března ve švýcarském Lausanne, kde se zabývali íránským jaderným programem a západními sankcemi.

Související