Snaha vyvíjet na Rusko tlak prostřednictvím sankcí povede do slepé uličky. Americkému ministrovi zahraničí Johnu Kerrymu to řekl při schůzce v černomořském Soči jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Podle Kerryho USA a EU začnou protiruské sankce rušit, až bude dodržováno příměří na východní Ukrajině.

Setkání s Kerrym bylo podle Lavrova "báječné". Šéfa americké diplomacie, který do Ruska přijel poprvé po dvou letech, bezprostředně po jednání přijal v přítomnosti Lavrova prezident Vladimir Putin.

Ministři se sešli v hotelu Rodina (Vlast) nejprve k půldruhahodinové besedě, která v poledne pokračovala pracovním obědem. Celkem spolu hovořili čtyři hodiny. Při odchodu z jednání Lavrov na dotaz novinářů ohledně průběhu schůzky odpověděl jedním slovem "báječné".

Podle prohlášení, které později na svých internetových stránkách zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí, Lavrov Kerrymu řekl, že Moskva je připravena na konstruktivní spolupráci s Washingtonem založenou na rovnocenném partnerství. Rusko podle něho nepodlehne nátlaku, aby upustilo od svých národních zájmů.

Kerry měl se svým ruským protějškem v Soči jednat zejména o americko-ruských vztazích, fakticky zmrazených v důsledku ruského vměšování na Ukrajině. Debata měla být mimořádně zevrubná a obsažná a neměla se vyhýbat "problematickým tématům".

Podle Lavrovova náměstka Sergeje Rjabkova měli ministři "dostatek času systematicky a v dostatečné hloubce probrat bod za bodem celou komplikovanou mezinárodní situaci, která se nezlepšuje".

Na pracovní oběd přinesl Lavrov svému americkému kolegovi košík rajčat a brambor. Americko-ruská "bramborová politika" začala loni v lednu, kdy Kerry Lavrova obdaroval bramborami ze státu Idaho, o jejichž vývozu se šéf ruské diplomacie zmínil na jedné z dřívějších schůzek. Kerry zase Lavrovovi dal seznam citací z ruských médií, které podle něho "neodrážejí skutečný potenciál rusko-amerických vztahů", uvedla mluvčí šéfa ruské diplomacie.

Kerry také daroval Lavrovovi tričko s nápisy "Victory" (Vítězství) a "1945-2015" připomínající nedávné 70. výročí konce druhé světové války. Oba ministři pak uctili oběti druhé světové války u místního památníku v Soči.

Americký ministr je se svým ruským protějškem navzdory napjatým vztahům obou zemí v častém telefonickém kontaktu, podle ruských novinářů je spojují vzájemné sympatie. V Rusku byl americký ministr naposledy v květnu 2013.

Agentura AP připomněla, že napětí mezi oběma velmocemi dokládá i to, že Kreml schůzku Putina s Kerrym potvrdil teprve hodinu před příjezdem šéfa americké diplomacie do Soči, zatímco americká strana to udělala už o den dříve. 

Související