Agentury OSN se chystají k rozsáhlé humanitární operaci v Jemenu, kde v úterý začalo platit pětidenní humanitární příměří. Situace v Jemenu se prudce zhoršila, když koncem března vstoupila do tamních bojů arabská letecká koalice a začala bombardovat pozice šíitů, kteří od loňska obsazují Jemen. Koalici vede Saúdská Arábie, za šíity stojí Írán. Ten chce bojové pauzy také využít k pomoci a poslal do Jemenu nákladní loď s eskortou válečných plavidel.

Saúdská Arábie nicméně tvrdí, že Írán šíity v rámci takzvaných humanitárních dodávek vyzbrojuje, a nařídila kontrolu všech plavidel mířících do Jemenu. Mluvčí íránského ministerstva zahraniční Marzía Afchamová ve středu řekla, že Íránci nepřipustí, aby saúdskoarabské námořnictvo kontrolovalo íránskou loď.

"Nedáme povolení k inspekci lodě s humanitární pomocí žádné zemi, která je zapojena do konfliktu v Jemenu," řekla. Íránské plavidlo směřuje do přístavu Hudajdá, který ovládají šíitští povstalci. Spojené státy záměr Íránu kritizovaly a doporučily, aby Teherán loď přesměroval do Džibutska, odkud pomoc z Íránu do Jemenu přepraví OSN. Íránský generál Masúd Džazajrí ale v íránské televizi ujistil, že loď bude pokračovat podle naplánované trasy. 

"Musím říci, že naše trpělivost má své meze. Saúdská Arábie, její nové vedení, Američané a ostatní by měli vědět, že budou-li vytvářet překážky pro předání íránské humanitární pomoci, může vypuknout požár, který se vymkne jejich kontrole. Důrazně jim doporučuji, aby umožnili Íránu a jiným dopravit pomoc do Jemenu," řekl.

Podle íránského Červeného půlměsíce je na íránském plavidle 2500 tun materiálu a 60 osob. Kromě 15 zdravotníků je to také 13 novinářů, 25 členů posádky a sedm "mírových aktivistů" z USA, Francie a Německa.

Do oblastí, kde byly boje nejtvrdší, chce Světový program pro výživu (WFP) v pauze dopravit potraviny zhruba pro 750 tisíc lidí. Do přístavu Hudajdá už mezitím připlula loď najatá OSN s nákladem 250 tisíc litrů pohonných hmot a další čeká s novou dodávkou v mezinárodních vodách na povolení k vplutí do přístavu. Informují o tom zahraniční média. 

Saúdská Arábie už v dubnu slíbila, že Jemenu poskytne jako humanitární pomoc 274 milionů dolarů (6,7 miliardy korun). Král Salmán ve středu ohlásil dalších 266 milionů, které budou určeny rovněž na humanitární operace. Panovník to řekl při slavnostním otevření střediska pro poskytování humanitární pomoci, jehož prostřednictvím bude Rijád pomáhat Jemenu.

Mluvčí agentury OSN pro uprchlíky Adrian Edwards řekl, že Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky chystá mohutnou leteckou operaci s dodávkami humanitárních potřeb. Do Jemenu chce vyslat tři letadla s pomocí, která je už připravena v Dubaji. Do Jemenu tak dorazí kromě jiného 300 tun matrací, dek, kuchyňského náčiní a plachet. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) už má v Jemenu 11 tun zdravotních balíčků, které budou rozvezeny k potřebným.

Jemenský konflikt si od konce března vyžádal na 1200 mrtvých a z domovů vyhnal desítky tisíc lidí. O jeho diplomatické urovnání se nyní v Jemenu snaží zmocněnec OSN Ismáíl šajch Ahmad, který před příjezdem do Jemenu jednal v zemích Perského zálivu.