Severoatlantická aliance ponechá část svých vojáků v Afghánistánu i poté, co jeho současná výcviková mise na konci příštího roku v této zemi skončí. NATO to ve středu oznámilo u příležitosti schůzky ministrů zahraničí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi, kde Česko zastupuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle agentury Reuters aliance tak vysílá signál podpory afghánským ozbrojeným složkám, které usilují o to, aby odrazily nejnovější ofenzivu radikálního hnutí Taliban.

Afghánské vládní síly, které jsou nyní z valné části bez zahraniční vojenské podpory, utrpěly těžké ztráty v letošním roce v boji proti Talibanu, který rozšířil svoje útoky na sever od jeho tradičních základen na jihu a východě země.

"Dnes jsme se dohodli, že zachováme určitou působnost v Afghánistánu i po skončení naší současné mise," řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci během zasedání aliančních ministrů zahraničí v Turecku. 

V NATO opět vládnou obavy ohledně schopnosti afghánských sil vypořádat se s Talibanem. Poslední dva týdny se pokoušejí vypudit talibanské ozbrojence z předměstí metropole provincie Kundúz.

Nová mise NATO by měla mít menší rozsah než je ta současná s 12 tisíci vojáky, která se zaměřuje na výcvik ozbrojených sil. Měla by již mít civilní vedení a kromě vojáků by v ní mělo působit hodně civilních pracovníků.

Související