Tři pobaltské státy žádají Severoatlantickou alianci o stálou přítomnost několika tisíc vojáků k odstrašení Ruska. Společný dopis s touto žádostí poslali velitelé vojsk těchto zemí vrchnímu veliteli spojeneckých sil NATO v Evropě generálu Philipu Breedloveovi. Ve Vilniusu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí litevské armády Mindaugas Neimontas.

"Přejeme si jednotku o velikosti brigády, aby v každé pobaltské zemi byl alespoň jeden prapor," řekl podle agentury AFP kapitán Neimontas. Agentuře AP pak vysvětlil, že "je to nezbytné kvůli bezpečnostní situaci. V našem regionu se nelepší, takže půjde o odstrašení."

Brigáda v rámci NATO je jednotka s 3200 až 5500 vojáky. Brigády zformované do divizí bývají pěchotní nebo obrněné jednotky.

Někdejší sovětské republiky - Estonsko, Litva a Lotyšsko - získaly po pádu železné opony na přelomu 80. a 90. let nezávislost a v roce 2004 vstoupily do NATO. Jejich bezpečnostní obavy vzrostly v souvislosti s ruskou anexí Krymu, s vojenskou podporou poskytovanou Moskvou proruským separatistům na východě Ukrajiny a se zvýšenou vojenskou aktivitou Ruska v oblasti Baltského moře.

Severoatlantická aliance, včetně amerických jednotek, zintenzivnila kvůli ukrajinské krizi vojenská cvičení v Pobaltí. Nicméně podle Neimontase Tallinn, Vilnius a Riga žádají o trvalou přítomnost brigády aliance, jež by zajistila, aby v každé zemi byl prapor o síle 700 až 800 vojáků. Ti by se měli střídat na rotačním principu, podobně jako se střídají bojová letadla zemí NATO ve střežení vzdušného prostoru Pobaltí.

Související