Tříprocentní navýšení objemu peněz na platy ve veřejném sektoru pro příští rok, na němž se koncem dubna dohodla koalice, není podle odborů dostatečné. Budou po vládě žádat pro učitele, zdravotníky a další pracovníky veřejných služeb růst výdělků o pět procent. V pátek to na sjezdu školských odborů řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

"Návrh zvýšení o tři procenta pro rozpočtovou sféru s odbory nikdo neprojednal. Tři procenta jsou pro nás nepřijatelná," uvedl Středula. Odboráři chtějí o růstu platů jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Seidlové je školství dlouhodobě podfinancované a nižší výdělky nemotivují mladé, aby v něm zůstali. "Navýšení objemu mzdových prostředků o tři procenta ještě neznamená, že se každému bude zvyšovat plat. Do něj pak většinou doputuje tak jedno procento. To skutečně neřeší situaci učitelů, ale hlavně nepedagogických pracovníků," řekla Seidlová.

Podle ní učitelé s vysokoškolským vzděláním mívají v průměru kolem 25 tisíc korun hrubého, nepedagogičtí pracovníci si vydělají často částku ve výši minimální mzdy. Seidlová podotkla, že v řadě škol věkový průměr učitelů překračuje 45 let. Mladí učitelé a učitelky brzy po nástupu odcházejí, neuživili by prý rodinu. "Slýcháme sliby o tom, že školství je priorita. Je to ale chudá priorita," řekla místopředsedkyně svazu. Ten žádá i zvýšení rozpočtu do fondu kulturních a sociálních potřeb o procento. 

Dvoudenní sjezd školských odborů začal v pátek. Promluvit na něm měli po zahájení ministři financí i školství. Šéf státní pokladny Andrej Babiš se omluvil. Šéf resortu školství Marcel Chládek slíbil, že dorazí před koncem.

Odboráři budou volit předáky. Na předsedu znovu kandiduje František Dobšík, na místopředsedkyni Seidlová. Výsledky volební komise oznámí v sobotu.