Sebevražedný atentátník zaútočil v neděli ráno na kontrolním stanovišti u mezinárodního letiště v afghánském Kábulu. Jeho terčem byl očividně konvoj vozidel evropské policejní výcvikové mise (EUPOL). Podle informací policie a nemocničních zdrojů byli zabiti tři lidé – britský občan ve voze EUPOL a dvě Afghánky – a 18 dalších osob utrpělo zranění. K útoku se v prohlášení zaslaném elektronicky médiím přihlásilo hnutí Tálibán.

Mluvčí EUPOL Sari Haukkaová-Konuová podle agentury AP sdělila, že při útoku byl zabit jeden člověk, který cestoval ve voze EUPOL, nebyl ale členem této mise. Britské ministerstvo zahraničí později podle agentury DPA oznámilo, že obětí se stal Brit.

"Všichni členové mise, kteří byli v zasaženém vozidle, jsou na bezpečném místě a zranění neohrožují jejich životy," řekla mluvčí. Jedním ze tří zraněných členů mise EUPOL je policista ze Severního Porýní-Vestfálska, sdělilo ministerstvo vnitra této spolkové země.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikkí oznámil, že zabity byly dvě afghánské ženy, které označil za "kolemjdoucí". Zraněno bylo podle něj osm žen, sedm mužů a tři děti. Tuto bilanci podle agentury AFP potvrdil i zástupce ředitele nedaleké nemocnice, kam byli zranění převezeni.

Podle zástupce mluvčího ministerstva vnitra Nadžíba Daniše bylo při výbuchu zasaženo jedno vojenské vozidlo a tři civilní auta. Škody výbuch způsobil i na blízkých domech a obchodech a silnice vedoucí k letištnímu terminálu je poseta ohořelými kusy mnoha aut.

Policejní mluvčí Ebadulláh Karímí podle agentury Reuters řekl, že sebevražedný útočník ve voze značky Toyota Corolla najel do konvoje zahraničních vozů na cestě vedoucí z kábulského letiště na nedalekou základnu NATO. Místo útoku bylo vzdáleno asi 200 metrů od hlavního vstupu na letiště.

Radikální hnutí Tálibán stojí za většinou násilností v zemi. Ve středu večer obsadili jeho ozbrojenci jeden z kábulských hotelů, při zásahu afghánských bezpečnostních složek zahynulo nejméně 14 lidí, z toho devět cizinců. V dubnu zahájil Tálibán svou letní ofenzivu.

Související