Francouzský soud v pondělí osvobodil dva policisty obviněné ze spoluodpovědnosti za smrt dvou mladých lidí, kteří před nimi kvůli krádeži prchali a schovali se do transformátoru vysokého napětí. Případ se stal před deseti lety, proud tehdy mladíky na místě usmrtil. Policistům, kteří čelili obvinění, že mohli neštěstí na předměstí Paříže zabránit, hrozilo až pět let vězení a pokuta 75 tisíc eur (dva miliony korun). Soud je ale obvinění zprostil s tím, že policisté nemohli předjímat, že mladíci do transformátoru skutečně vstoupí.

Smrt teenagerů ve věku 15 a 17 let tehdy vyvolala rozsáhlé nepokoje, při nichž byly podpalovány stovky aut. "Tradice" těchto žhářských útoků pokračují v chudinských předměstích Paříže, kde žijí především potomci arabských a černošských přistěhovalců, dodnes. Nejvíce hoří auta o silvestrovské noci.

Jednomu z policistů přitížilo během vyšetřování případu to, že si při pronásledování všiml, že mladíci k transformátoru míří. "Pokud tam vlezou, nevsadil bych si ani zlámanou grešli, že vyváznou se zdravou kůží," řekl tehdy do vysílačky. 

Podle žaloby podané příbuznými obětí, kteří požadovali odškodné zhruba 1,6 milionu eur (43,8 milionu korun), tak policisté věděli, že jsou mladíci v nebezpečí. Přesto nepovolali včas záchranku. Soud ale dal za pravdu obhajobě, že policisté nemohli s jistotou vědět, co se stane, a že oběti byly plně zodpovědné za to, jakému nebezpečí se vystavují.

Kvůli verdiktu nyní panují obavy před možnými násilnými reakcemi na pařížských předměstích.

Související