Nepál v pondělí vyhlásil dvouměsíční moratorium na nové stavební projekty a omezil už probíhající výstavbu objektů na dvě podlaží. Vláda tímto rozhodnutím reagovala na dvě silná zemětřesení, která si vyžádala více než 8500 obětí a zničila téměř půl milionu domů, informovala agentura AFP.

Tento krok dá úřadům čas prověřit požadavky na kvalitu staveb poté, co zemětřesení 25. dubna a minulý týden změnila větší část hlavního města Káthmándú na změť trosek a suti, stejně jako řadu venkovských oblastí.

"Musíme zkontrolovat naše stavební normy, dvouměsíční pauza nám na to poskytne potřebný čas," uvedl Purna Chandra Bhattarai, tajemník na ministerstvu pro místní rozvoj.

Zemětřesení, která Nepál zasáhla, byla nejhorší katastrofou v moderní historii této himálajské země. Bilance se může ještě zhoršit – záchranáři v odlehlých oblastech dál pátrají po desítkách pohřešovaných lidí. Za dosud nejhorší byly považovány otřesy z roku 1934, kdy v Nepálu zahynulo nejméně 8519 osob.

Nepálský premiér Sušil Koirála o víkendu uvedl, že při obou zemětřeseních zahynulo 58 cizinců. Osud dalších 112 je nejasný, i když řada z nich může být jen turisty, kteří se neregistrovali u místních úřadů, když Nepál opustili. Přírodní katastrofa podle dostupných informací nepostihla české občany.