Dva Rusové zadržení minulý víkend v ukrajinském Donbasu byli obviněni z pokusu o vytvoření teroristické skupiny a hrozí jim 15 let vězení. Oznámila to ve středu agentura Interfax s odvoláním na informaci ukrajinské tajné služby SBU. Jevgenij Jerofejev a Alexandr Alexandrov se s obviněním seznámili v kyjevské vojenské nemocnici, kde si léčí střelná zranění z přestřelky před zatčením.

Zadržení Rusové jsou podle Kyjeva příslušníky třetí brigády speciálních sil ruské vojenské rozvědky GRU dislokovaných v povolžském městě Toljatti. Zadrženi byli v sobotu nedaleko města Ščasťa v Luhanské oblasti. 

Moskva nejdřív incident nekomentovala, později připustila, že jde o občany Ruské federace. V době zadržení ale prý příslušníky ruské armády nebyli. Ruské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že Jerofejev a Alexandrov "absolvovali službu v jedné z jednotek ruské armády a mají za sebou vojenský výcvik".

Oba vojáky ve středu v Kyjevě navštívila delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže. Na povolení k návštěvě zatím marně čekají pracovníci ruského konzulátu. Jerofejev a Alexandrov mohou podle kyjevského rozhlasu používat telefon a jsou v kontaktu se svými blízkými. 

Šéf luhanských vzbouřenců Igor Plotnickij v návaznosti prohlásil, že má k dispozici dokumenty svědčící o příslušnosti zadržených Rusů k luhanským policejním oddílům. Plotnickij podle povstalecké agentury DAN počítá s tím, že se podaří je vyměnit za zajaté ukrajinské vojáky.

Související