Přední vojenský vůdce proruských povstalců ve východoukrajinské Luhanské oblasti Alexej Mozgovoj zahynul v autě u města Alčevsk po útoku neznámých atentátníků. Spolu s ním zemřelo šest dalších lidí.

Přední vojenský vůdce proruských povstalců ve východoukrajinské Luhanské oblasti Alexej Mozgovoj.

Oznámila to v sobotu podle agentury Reuters tisková služba luhanských separatistů LIT.

Velitel povstalecké brigády Přízrak zahynul poté, co auto, v němž jel, vyletělo po odpálení nálože do vzduchu a útočníci pak na zdemolovaný vůz stříleli z automatických zbraní, řekl představitel oblasti Sergej Gorenko. Možné důvody útoku nesdělil.

Představitelé neuznané Luhanské lidové republiky uvedli, že za útokem nejspíš stojí skupina sabotérů z Ukrajiny, napsala agentura Interfax. Podle Kyjeva je vražda Mozgovoje důsledkem rivality mezi luhanskými povstaleckými milicemi.

Alčevsk se nachází asi 30 kilometrů východně od frontové linie a zhruba 45 kilometrů západně od Luhansku ve směru na Doněck. Mozgovoj byl podle LIT už dříve terčem útoků, naposledy v březnu.

Na východě Ukrajiny se v sobotu navzdory příměří dál bojovalo. Podle mluvčího ukrajinské armády povstalci nasadili u frontové linie těžké zbraně, podle povstalecké agentury DAN tam ale těžké zbraně, včetně tanků a bojových letadel, přesouvá i armáda. 

Porušování dohod z Minska tento týden oficiálně potvrdila i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která upozornila na fakt, že ukrajinská armáda ani bojovníci "lidových republik" v Donbasu nedodrželi ustanovení o odsunu těžké bojové techniky z linie fronty.

Doněcké město Avdijivka je pod těžkou palbou

Město Avdijivka nedaleko Doněcka na východě Ukrajiny je pod těžkou palbou, zemřel tam nejméně jeden civilista a tamní obří koksárenský závod Metinvest musel z bezpečnostních důvodů opět přerušit provoz. Informovala o tom v neděli agentura Reuters.

Místní prokyjevský policejní šéf Vjačeslav Abroskin na Facebooku uvedl, že město, které je pod kontrolou ukrajinských sil, ostřelují proruští povstalci. Ti zase obvinili ukrajinskou armádu, že porušuje podmínky příměří a ostřeluje jejich pozice.

Avdijivka je terčem intenzivního ostřelování už několik dní. V pátek společnost Metinvest, která tam provozuje největší koksárenský závod v Evropě, uvedla, že zemřel jeden její zaměstnanec a další dva byli zraněni. "Bylo to druhé těžké ostřelování za posledních několik dní... Provoz byl z naléhavých důvodů zastaven, produkce koksu stojí," uvedl v prohlášení Metinvest. Kvůli palbě a poškození železniční tratě nyní není možné odvážet výrobky ani závod zásobovat.

Obě strany konfliktu se prakticky denně vzájemně obviňují z nedodržování podmínek příměří. Porušování dohod z Minska tento týden oficiálně potvrdila i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která upozornila právě na fakt, že ukrajinská armáda ani bojovníci "lidových republik" v Donbasu nedodrželi ustanovení o odsunu těžké bojové techniky z linie fronty.

Konflikt si od loňského dubna vyžádal nejméně 6200 obětí na životech. Podle Kyjeva jde o válku s Ruskem, Moskva ale přímé zapojení do konfliktu popírá.

Související