V Polsku se v neděli v 7 hodin ráno SELČ otevřely hlasovací místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb, které rozhodnou o nové hlavě státu.

Nečekaně rovný souboj o přízeň voličů svedou dosavadní prezident Bronislaw Komorowski a vítěz prvního kola, konzervativec Andrzej Duda. Předvolební průzkumy napovídají, že výsledky budou zřejmě velice těsné.

Právě dramatičnost souboje může k volbám přitáhnout více lidí. Do 12 hodin odevzdalo svůj hlas 17,4 procenta oprávněných voličů, oznámila volební komise. Před dvěma týdny byla v tutéž dobu účast o něco nižší, dosahovala 14,6 procenta.

V prvním kole 10. května Duda z opoziční národně konzervativní a euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS) překvapivě předstihl 62letého Komorowského, který byl dlouho pokládán za jasného favorita.

Stávající prezident, kterého podporuje středová Občanská platforma (PO) premiérky Ewy Kopaczové, ale podle mnohých komentátorů mezi prvním a druhým kolem náskok svého vyzývatele smazal.

Podle posledního průzkumu zveřejněného před volbami listem Polska The Times by Duda získal 51 procent a Komorowski 49 procent hlasů.

Prezidentské volby jsou považovány za test nálad v Polsku před podzimními parlamentními volbami. Analytici upozorňují, že případné vítězství Dudy v prezidentských volbách může jeho straně na podzim usnadnit cestu do vlády, protože tento třiačtyřicetiletý politik propůjčí PiS novou, méně radikální tvář a může formaci pomoci získat hlasy středových voličů.

O vítězi voleb nakonec zřejmě rozhodne to, na čí stranu se přikloní občané, kteří v prvním kole volili rockera Pawla Kukize. Ten podle analýz přesvědčil zejména mladé lidi znechucené tradičními politickými stranami a skončil na třetím místě s podporou 20 procent.

V Polsku může 30 milionů oprávněných voličů odevzdat svoje hlasy do nedělních 21 hodin SELČ. První odhady budou k dispozici krátce po uzavření volebních místností a částečné výsledky pak během noci.

Související