Ve slíbeném referendu o setrvání Británie v Evropské unii nebudou moci hlasovat občané většiny států osmadvacítky žijící v Británii. Oznámila to v pondělí podle agentury Reuters vláda v Londýně. Britský premiér David Cameron slíbil uspořádat referendum o setrvání Británie v EU do konce roku 2017.

Úřad britského premiéra v pondělí sdělil, že referenda se budou moci zúčastnit pouze ti voliči, kteří mohou hlasovat v britských parlamentních volbách. To znamená, že možnost hlasovat v plebiscitu budou mít občané Británie, Irska, Malty, Kypru a dalších zemí Společenství (Commonwealthu) starší 18 let a žijící v Británii. Hlasovat budou moci i britští občané bydlící méně než 15 let v zahraničí a dále členové horní komory parlamentu a občané Společenství na Gibraltaru, který je britskou korunní kolonií. 

"Pro naši zemi je to velké rozhodnutí, rozhodnutí, které je o budoucnosti Británie. Proto se domníváme, že je důležité, aby občané Británie, Irska a Společenství byli těmi, kdo budou moci rozhodnout," sdělil podle Reuters zdroj z úřadu předsedy britské vlády.

Předložení zákona o referendu podle všeho oznámí královna Alžběta II., když bude ve středu v tradičním projevu před členy parlamentu představovat program nové vlády.

Cameron by se měl v pondělí sejít s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem k jednáním o možných změnách ve vztazích mezi Británií a zbytkem EU. Později v tomto týdnu by se měl vydat do pěti evropských metropolí, kde má o svých reformních plánech jednat s unijními špičkami. Podle agentury AP se Cameron chystá navštívit Dánsko, Francii, Německo, Nizozemsko a Polsko. 

V Británii žije téměř 2,8 milionu občanů dalších zemí EU. Někteří tvrdili, že by v chystaném referendu měli mít možnost vyjádřit své stanovisko.