Po schválení uzákonění homosexuálních sňatků v pátečním irském referendu pracují na přiznání větších práv partnerům stejného pohlaví také Německo a Itálie. Informoval o tom rakouský deník Die Presse. V Německu mohou homosexuálové v současnosti uzavírat pouze registrovaná partnerství, Itálie žádné oficiální svazky osob stejného pohlaví neuznává.

Německý spolkový kabinet bude návrh zákona, který předložil ministr spravedlnosti Heiko Maas, projednávat už ve středu. Plánovaná norma sice podle časopisu Der Spiegel nepočítá se zavedením manželství osob stejného pohlaví, výrazně prý ale posiluje právní postavení registrovaných partnerů. Ti měli doposud v podstatě stejné povinnosti jako lidé opačného pohlaví, kteří uzavřeli civilní sňatek, disponovali ale výrazně menšími právy. 

Po pátečním referendu, v němž 62 procent Irů vyslovilo souhlas s manželstvím homosexuálů, už k zavedení tohoto institutu v Německu vyzvali opoziční Zelení. Proti sňatkům osob stejného pohlaví se však staví vládní Křesťanskodemokratická strana kancléřky Angely Merkelové.

Také vláda italského socialistického premiéra Mattea Renziho usiluje v současnosti o legalizaci homosexuálních svazků. V místním Senátu nyní leží návrh zákona, který by v silně katolické zemi umožnil registrované partnerství. Partneři by v takovém svazku měli mít téměř stejná práva jako manželé, adoptovat by však mohli pouze biologické děti svého protějšku. Premiér nedávno slíbil, že zákon parlamentem projde ještě letos v létě. Proti normě se ale staví konzervativci z koaliční Nové centristické pravice ministra vnitra Angelina Alfana. 

V Itálii dosud neexistuje žádná právní norma, která by upravovala partnerství osob stejného pohlaví. Některá města včetně Říma, Neapole, Boloně či Udine ale v minulosti do svých matrik jména homosexuálních partnerů na důkaz solidarity zanesla.

Související