Moskva a Teherán se domluvily na dodávce ruských raket protivzdušné obrany S-300 do Íránu, která by se měla brzy uskutečnit. Oznámil to v pondělí náměstek íránského ministra zahraničí Husejn Amír Abdullahjan při návštěvě Moskvy.

"Jednání na toto téma skončila úspěšně. Domnívám se, že dodávka S-300 se uskuteční v dosti krátké lhůtě," řekl íránský diplomat podle agentury AFP. "Stane se tak při první možné příležitosti," dodal po schůzce se svým ruským protějškem Michailem Bogdanovem.

Ruské ministerstvo Íráncovo prohlášení nepotvrdilo. V komuniké jen poukázalo na důležitost udržovat pravidelný rusko-íránský dialog.

Až dosud Írán uváděl, že by koncem letošního roku mohl obdržet ruské střely S-300, jejichž dodání v roce 2010 zakázal tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv. Jeho nástupce Vladimir Putin kontrakt povolil minulý měsíc. Toto rozhodnutí Západ kritizoval. Podle Washingtonu prý nijak nepomůže uzavření konečné dohody o kontrovezním íránském jaderném programu. Izrael vyjádřil obavy, že ruské rozhodnutí "posílí agresivitu" Teheránu.

Moskva se však domnívá, že dubnová prozatímní dohoda z Lausanne o omezení íránském programu umožňuje dodávky S-300 bez dalšího čekání na zrušení sankcí, uvalených na Teherán v obavě z vývoje jaderné zbraně. Navíc prý žádná rezoluce OSN vývoz protileteckých zbraní do Íránu neomezuje.

Podle dostupných údajů je systém S-300 vybaven radiolokátorem, který je schopen zjistit i malé cíle. Dálkový dosah raket je 150 kilometrů a výškový 27 kilometrů. Raketa je také schopna zasáhnout cíle pohybující se v nízkých výškách na vzdálenost až 30 kilometrů. Moskva tvrdí, že rakety S-300, údajně schopné zasahovat vzdušné cíle stejně spolehlivě, jako americké rakety Patriot, jsou výlučně obrannou zbraní a nikoho neohrožují.

Související