Čtrnáctiletému Rakušanovi tureckého původu soud v Sankt Pöltenu na severu Rakouska vyměřil dvouletý trest vězení, z toho osm měsíců nepodmíněně. Usvědčil ho z teroristického spolčení a navádění k provedení teroristického činu, informovala agentura APA. V jiném procesu s šestnáctiletou údajně zradikalizovanou dívkou a jejím osmnáctiletým přítelem vídeňský soud vynesl osvobozující rozsudky.

Obhájce 14letého chlapce se vzdal práva na odvolání a státní zastupitelství si vzalo tři dny na rozmyšlenou. Rozsudek tudíž ještě není pravomocný. Školák, kterému bude zakrátko 15 let, podle obhájce Rudolfa Mayera svou vinu přiznal. Jeho mandant prý prozřel a připustil, že podlehl mašinerii propagandy.

Mladý Rakušan se údajně chtěl připojit k džihádistům v Sýrii a ještě předtím plánoval útok na vídeňské nádraží Westbahnhof a za tím účelem si na internetu vyhledal návod na sestrojení bomby. Kontakt se zprostředkovateli organizace Islámský stát (IS) ve Vídni navázal na podzim roku 2014.

Plány nakonec byly zmařeny díky upozornění speciální školy, kterou chlapec narozený v Istanbulu navštěvoval. Jeho radikalizace byla nápadná škole i matce. Své plány pak prozradil při výslechu u kontrarozvědky. Mladík si už pět měsíců odseděl ve vazbě, takže podle rozsudku by měl za mřížemi strávit ještě tři měsíce. Vzhledem k věku mu hrozilo nanejvýš pětileté vězení.

Přitěžující okolností při zvažování výše trestu byl střet hned dvou deliktů, uvedl soudce Markus Grünberger. Polehčující naopak bylo doznání obžalovaného a dosud řádný život nezletilce. Soud se nakonec přiklonil ke spíše mírnějšímu trestu.

Soudce chlapci kladl na srdce, aby se v příštích třech letech choval dobře, spolupracoval s přiděleným sociálním kurátorem a podrobil se psychoterapii. To vše má bez vyzvání doložit vždy každé tři měsíce. Pokud jedna z těchto podmínek nebude splněna, nezůstane jen u osmiměsíčního trestu, upozornil soudce.

Proces se s ohledem na nízký věk obžalovaného konal s vyloučením veřejnosti. V Rakousku se uplatňuje trestní odpovědnost od 14 let, což v Evropě zdaleka není výjimkou. V některých zemích je hranice trestní odpovědnosti dokonce ještě nižší. V České republice je 15 let.

Osvobozujícím rozsudkem v úterý vyvrcholil také proces s šecnáctietou dívkou, která byla rovněž podezřelá ze záměru připojit se k Islámskému státu, a tím se podílet na teroristickém spolčení. Soud ale podle APA nenašel důkazy pro to, že by dívka vědomě podporovala cíle IS. Totéž platí také o jejím osmnáctiletém příteli, který s ní už byl podle islámského práva zasnouben.

Související