Švýcarská policie zatkla ve středu brzy ráno šest vysoce postavených funkcionářů Mezinárodní fotbalové federace.

Podle stanice BBC jsou obviněni z korupce a podvodů. Podle zprávy švýcarského ministerstva spravedlnosti bude celkem obviněno 14 lidí.

Mluvčí FIFA Walter de Gregorio prohlásil, že "FIFA je ráda, že toto vyšetřování probíhá, a spolupracuje se švýcarskými úřady".

Švýcarská justice jednala na základě žádosti amerického ministerstva spravedlnosti, které vyšetřuje obvinění z vydírání, praní špinavých peněz a podvodu v souvislosti s přidělením fotbalových soutěží a televizních práv.

Zatčení lidé se údajně nezákonně obohatili o milionové částky, celkový objem úplatků prý přesahuje sto milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun).

Podle The New York Times Blatter není mezi zatčenými, zadržen byl zřejmě viceprezident Jeffrey Webb, muž, o němž se často mluvilo jako o Blatterově možném nástupci.

Dalšími zadrženými měli být Eugenio Figueredo z Uruguaye, výkonný viceprezident FIFA, a také Jack Warner z Trinidadu, bývalý člen exekutivy FIFA, který už byl v minulosti z neetických praktik obviněn a vyšetřován fotbalovými orgány.

Představitelé FIFA se každoročně shromažďují na kongresu, v pátek mají volit prezidenta. 

Volební sjezd podle tiskového prohlášení proběhne, jak bylo plánováno. V pátek by se měla uskutečnit volba nového prezidenta, na kterého kandidují Sepp Blatter a princ Husajn.

Evropská fotbalová unie (UEFA) žádá nyní kvůli korupčnímu skandálu odložení páteční volby předsedy FIFA. Zvažuje bojkot curyšského kongresu. UEFA to oznámila po neformální schůzce evropské fotbalové exekutivy před středečním finálovým zápasem Evropské ligy ve Varšavě.

Sledovali jsme online

 
27.5.2015 11:58 | Volební sjezd proběhne dle plánu

Konala se tisková konference fotbalového svazu FIFA.

Podle ní volební sjezd proběhne, jak bylo plánováno, takže v pátek by se měla uskutečnit volba nového prezidenta, na kterého kandidují Sepp Blatter a princ Husajn.

FIFA se cítí být v celém korupčním skandálu poškozenou stranou a podle svých slov s vyšetřovateli spolupracuje.

 

27.5.2015 12:01 | Křesla na konferenci zůstala neobsazena
27.5.2015 12:03 | FIFA je prý za vyšetřování ráda

Walter de Gregorio, mluvčí FIFA, prohlásil, že "FIFA je ráda, že toto vyšetřování probíhá, a spolupracuje se švýcarskými autoritami".

FIFA je dle něho prý poškozenou stranou a spolupacuje s vyšetřovateli. 

27.5.2015 12:16 | Rusko a Katar si šampionát prý koupily

Pořádání fotbalového šampionátu v roce 2018 mělo Rusko získat korupčním jednáním. Stejné spekulace panují i ohledně katarského hostování v roce 2022.

Dokumentarista Robert Kempe, který se korupcí ve fotbale zabývá, má za to, že plánovaný šampionát si obě země de facto "koupily". Nesplňovaly prý základní kritéria.

27.5.2015 12:34 | Fotbaloví fanoušci asociaci FIFA nevěří

Dle posledního průzkumu Transparency International téměř 70 procent z 35 tisíců dotázaných fanoušků nemá v asociaci FIFA důvěru. Zbylých 30 procent prý organizaci věří.

27.5.2015 12:39 | USA zveřejnily jména zadržených
27.5.2015 12:42 | Pelta míří na kongres FIFA
27.5.2015 12:57 | Někdejší korupčník znovu zadržen

Mezi obviněnými je i osmašedesátiletý Nicolás Leoz, který dle soudu z roku 2008 přijímal úplatky. Nejednalo se však o korupci spojenou s fotbalem. Někdejší funcionář FIFA svého času předsedal latinskoamerické fotbalové asociaci Conmebol.

Leoz po svém odchodu z fotbalového světa uvedl, že "neukradl ani cent".

27.5.2015 13:11 | Předseda Fotbalové asociace Greg Dyke označil události za "velmi závažné"

V prohlášení šéfa britské Fotbalové asociace Grega Dykeho stojí, že prince Alího bude jako zástupce jedné z fotbalových organizací na sněmu volit. Zmínil však, že si není jist, zdali by volba měla proběhnout za současných okolností. 

Dyke bude ve čtvrtek jednat se zástupci organizace UEFA. 

27.5.2015 13:28 | Fifa policejní akci vítá

Walter de Gregorio z asociace FIFA v prohlášení uvedl, že "vítá jednání, která pomohou vykořenit provinění ve fotbale".

27.5.2015 13:59 | Čeká se na Blatterovo vyjádření

"Když jsem pracoval pro svaz FIFA, nikdo nebyl zatčen ani vyloučen, takže tu nebyla ani korupce. Ale pro asociaci už šest let nepracuji a nejsem ani člen výkonné komise FIFA. Nevím, jak silná rána to bude, musíme počkat na Blatterův komentář," prohlásil Vjačeslav Koloskov, který se angažoval v kampani pro organizování šampionátu v Rusku.

27.5.2015 14:03 | Někteří obvinění se už přiznali

Ministerstvo spravedlnosti USA ve středu oznámilo, že zatčení se týká devíti vysoce postavených fotbalových funkcionářů, z nichž dva jsou místopředsedové FIFA. Obviněno bylo rovněž pět marketingových manažerů.

Obvinění má 47 bodů, mimo jiné jde o vydírání, defraudaci a praní špinavých peněz. Část obviněných se už prý k řadě trestných činů přiznala.

27.5.2015 14:10 | Obviněni byli manažeři i funkcionáři

Ne všichni ale byli v Curychu zadrženi, protože v době zatýkání tam někteří nebyli přítomni.

Obviněni rovněž byli nebo budou čtyři marketingoví manažeři a dále bývalý člen výkonného výboru FIFA José Margulies, který údajně nezákonné obchody zprostředkoval.

27.5.2015 14:24 | Stopy směřují k Rusku a Kataru

Švýcaři se zabývají obecně okolnostmi hlasování o pořadatelských právech pro světové šampionáty v letech 2018 a 2022, která získaly Rusko a Katar. V tomto případu podle švýcarské prokuratury zatím žádná obvinění nepadla, vyšetřování je vedeno proti neznámému pachateli.

Vyslechnuto bude nicméně deset lidí, kteří v roce 2010 jako členové výkonného výboru pro Rusko a Katar hlasovali.

Blatter ani šéf Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini mezi nimi nejsou, prokuratura ale nevylučuje, že s nimi později bude chtít hovořit. V centrále FIFA v Curychu byly zabaveny příslušné dokumenty a datové nosiče.

27.5.2015 14:27 | Tiskové konference se zúčastnil i obviněný Leoz

Mezi obviněnými je i osmašedesátiletý Nicolás Leoz, který svého času předsedal latinskoamerické fotbalové asociaci Conmebol.

27.5.2015 14:34 | Zátahy probíhají i v ředitelství CONCACAF v Miami
27.5.2015 14:56 | Korupce v asociaci FIFA je nezřízená

Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová v prohlášení k zátahu na funkcionáře FIFA uvedla, že "korupce ve Spojených státech i za hranicemi je nezřízená, systematická a hluboce zakořeněná".

"Týká se nejméně dvou generací fotbalových funkcionářů, kteří zneužili svěřenou důvěru a na úplatcích si odnesli miliony dolarů," stojí v prohlášení.

27.5.2015 15:01 | Greg Dyke: Myslel jsem si, že kongres bude nudný
27.5.2015 15:08 | Přehled zadržených zástupců FIFA a jejich funkcí

Jeffrey Webb, viceprezident a člen výkonného výboru FIFA, prezident Severoamerické fotbalové asociace (CONCACAF). Člen výkonného výboru Karibské fotbalové unie (CFU) a prezident Fotbalové asociace Kajmanských ostrovů (CIFA).

Eduardo Li, člen výkonného výboru FIFA, člen výkonného výboru CONCACAF a prezident Kostarické fotbalové federace (FEDEFUT).

Julio Rocha, funkcionář FIFA zodpovědný za rozvoj, bývalý prezident Středoamerické fotbalové unie (UNCAF) a současný prezident Nikaragujské fotbalové federace (FENIFUT).

Costas Takkas, atašé prezidenta CONCACAF, bývalý generální tajemník CIFA.

Jack Warner, bývalý viceprezident FIFA, bývalý prezident CONCACAF, současný prezident CFU a poradce Fotbalové federace Trinidadu a Tobaga.

Eugenio Figueredo, viceprezident a člen výkonného výboru FIFA, bývalý prezident Jihoamerické fotbalové konfederace (CONMEBOL) a současný prezident Uruguayské fotbalové federace (AUF).

Rafael Esquivel, současný člen výkonného výboru CONMEBOL a prezident Venezuelské fotbalové federace (FVF).

José Maria Marin, člen organizačního výboru pro fotbalové turnaje na letních olympiádách, bývalý prezident Brazilské fotbalové konfederace (CBF).

Nicolás Leoz, bývalý člen výkonného výboru FIFA a prezident CONMEBOL.

27.5.2015 15:13 | Tváře obviněných funkcionářů asociace FIFA
27.5.2015 15:15 | Problémy se sponzorstvím

Sepp Blatter nemá starosti pouze se středečními událostmi. Před pár dny společnost Sony oznámila, že nehodlá prodloužit sponzorskou smlouvu s FIFA a zdá se, že podobně smýšlí i Coca-Cola. Jedná se přitom o nezanedbatelné značky, jejichž peníze by ve federaci chyběly.

Po středečním incidentu se asi noví sponzoři budou hledat jen těžko.

27.5.2015 15:38 | Nemáme co skrývat, míní ruský ministr

Ruský ministr sportu a funkcionář FIFA Vitalij Mutko prohlásil, že "nemá co skrývat".

"Jsme připraveni vše zveřejnit. Vždy jsme postupovali podle zákona," uvedl Mutko pro agenturu AP. Ruský šampionát prý nebude korupční kauzou ovlivněn. "Postupujeme v rámci regulí," dodal.

Podle kontroly ruské sněmovny Mutko v roce 2010 při dvacetidenní návštěvě Vancouveru úřadu vyúčtoval 97 snídaní. Nález později označil za "absolutní nesmysl".

27.5.2015 15:42 | Video ze zatýkání jednoho z funkcionářů
27.5.2015 15:52 | Zatýkala FBI i Švýcaři

Středeční zatýkání bylo výsledkem dvou paralelních vyšetřování. Jedno vede americká FBI a týká se především korupce a prodávání vysílacích práv. Druhé vede švýcarská vláda a soustřeďuje se především na přidělení pořadatelství světových šampionátů v Rusku a Kataru.

Obě strany spolu pouze kooperovaly, protože díky kongresu k volbě nového prezidenta byli všichni podezřelí ve stejný čas na stejném místě a mohlo tedy k zatčení dojít bleskově.

27.5.2015 15:56 | Jordánský princ Alí bin Husajn volá po odpovědnosti

Kandidát na šéfa svazu FIFA Alí bin Husajn na svém twitterovém účtu uvedl, že organizace potřebuje vedení, které převezme za incindenty odpovědnost a nebude vinu svalovat na někoho jiného.

27.5.2015 16:39 | Podrobnosti zazní na tiskové konferenci FBI

Začíná tisková konference americké FBI a ministryně spravedlnosti USA Loretty Lynchové. Na ní by měly zaznít podrobnosti k případu.

27.5.2015 16:42 | Na konferenci je také šéf FBI

Před novináře předstupuje Loretta Lynchová a ředitel FBI James Comey.

27.5.2015 16:47 | Lynchová: Chceme čistý fotbal bez korupce

"Naším cílem je, aby fotbal byl nadále čistý a přístupný pro všechny, bez korupce a hraní bez pravidel," prohlásila Lynchová.

27.5.2015 16:48 | Na tiskové konferenci je "přes 80 kamer"
27.5.2015 16:49 | Úplatky se měly týkat i práv na Copa America 2016

"Od roku 1991 američtí prezidenti CONMEBOL a CONCACAF využívali svojí pozice a nechávali si platit za poskytování exkluzivních práv na mistrovství světa. Úplatky se měly týkat i práv na Copa America 2016, v celkové výši 110 milionů dolarů," pokračuje Lynchová.

27.5.2015 16:50 | Dva lidé a dvě instituce už se přiznali

"Dva lidé a dvě instituce už se přiznali. Jde o šéfy marketingových společností. Dohromady si tihle čtyři vydělali 150 milionů dolarů," říká Lynchová.

27.5.2015 16:52 | Obvinění byli nenasytní

"Čtrnáctka obviněných využila svého postavení v mezinárodním fotbalu a podplácela řadu různých lidí. Byli nenasytní a chtěli dosáhnout zisku," navazuje státní zástupce Kelly Currie.

"Webb zneužil svoji pozici k tomu, aby prodával mediální práva na sportovní turnaje. Marketingové společnosti poté dostaly práva na turnaje a následně je samy přeprodávaly dál se ziskem," pokračuje.

27.5.2015 16:58 | Ke korupci došlo i při volbě prezidenta FIFA v roce 2011

"K uplácení došlo i při volbě prezidenta FIFA v roce 2011," dodává Currie.

27.5.2015 17:04 | Červená karta pro FIFA

"Jde o šampionát 'v podvodu'... a dnes jsme FIFA dali červenou kartu," uvedl Richard Weber z IRS. 

27.5.2015 17:09 | Obviněným bude zabaven majetek

"Peníze posílali do daňových rájů, jako je Hongkong nebo Kajmanské ostrovy. Majetek obviněným zabavíme. Celkem jde o asi 151 milionů dolarů," dodal.

27.5.2015 17:09 | Sepp Blatter? No comment

Lynchová uvedla, že obvinění nebylo plánováno tak, aby probíhalo ve stejnou dobu jako volba prezidenta FIFA. K Seppu Blatterovi se odmítla vyjadřovat.

27.5.2015 17:22 | Až 20 let vězení

Obviněným hrozí až dvacet let vězení, uvedla Lynchová.

27.5.2015 17:33 | Tisková konference skončila

Tisková konference Loretty Lynchové a FBI končí. 

Jde o 47 případů za posledních 24 let. Hříšníci si přitom přišli zhruba na 150 milionů dolarů. Prošetřovat se bude také udělení pořadatelských práv na MS 2018 a 2022.

27.5.2015 18:12 | Korupce při MS v JAR

Z informací, které zazněly na tiskové konferenci, mimo jiné vyplývá, že se funkcionáři FIFA nechali uplácet rovněž vládou Jihoafrické republiky za přidělení pořadatelství mistrovství světa v roce 2010.

Viceprezident FIFA Jack Warner měl žádat od vlády JAR úplatek ve výši 10 milionů dolarů (přes 25 milionů korun).

27.5.2015 18:52 | Rozhovor DVTV s fotbalovým expertem Luďkem Mádlem

Jak korupční skandál FIFA komentuje sportovní novinář Aktuálně.cz Luděk Mádl, se můžete podívat ZDE.

27.5.2015 19:00 | On-line přenos končí

V případu zatčených špiček FIFA se dnes už žádný vývoj událostí neočekává. Naše on-line zpravodajství proto končí, děkujeme za pozornost.

Související