Evropská unie by v souvislosti se svou reformou měla souhlasit se změnou svých zakládajících smluv. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC to prohlásil britský ministr zahraničí Philip Hammond. Londýn podle něj potřebuje, aby bylo dosaženo skutečné dohody s ostatními členy EU. Jedině tak bude možné přesvědčit britské voliče, že je třeba zůstat v nynějším evropském bloku.

"Jestliže s námi naši partneři nesouhlasí, nespolupracují s námi na vyřešení této otázky, tak nic nevylučujeme," řekl šéf britské diplomacie s tím, že potřeba je právě změna smluv o fungování EU.

Premiér David Cameron před nedávnými parlamentními volbami, které vyhrál, britským voličům slíbil, že s Bruselem dohodne nový formát vzájemných vztahů mezi Londýnem a Evropskou unií a že do konce roku 2017 vypíše referendum o budoucnosti členství Británie v evropském bloku. Večer o tomto tématu bude Cameron v Paříži jednat s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Svou cestu za reformou zahájil Cameron minulý týden na summitu Východního partnerství v lotyšské Rize. Tento týden se vydá do pěti evropských metropolí: o svých záměrech chce hovořit v Dánsku, Nizozemsku, Francii, Polsku a Německu. Podle agentury Reuters hodlá do červnového summitu Evropské unie osobně jednat i s lídry všech ostatních 22 států EU.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius uvedl, že Paříž bude Cameronovi naslouchat, protože chce, aby Británie zůstala v Evropské unii. Francouzi jsou prý připraveni zvážit určité reformy, které budou přínosem pro celou osmadvacítku. Šéf francouzské diplomacie nicméně zároveň varoval, že Cameronova strategie je "velmi riskantní". Fabiusova vláda prý nepodepíše nic, co by vedlo k rozkladu EU. "Británie má víc co ztratit. Když říkám investorům, že Francie zůstane v Evropě, ale Británie si není jistá, oni to poslouchají," dodal Fabius.

Některé ze zemí EU již daly najevo, že nemají zájem na otevírání zakládajících smluv. Znamenalo by to totiž, že budou muset být opětovně schváleny v celé osmadvacítce, což je zdlouhavý a nejistý proces.

Britský ministr zahraničí očekává, že některé státy EU zaujmou velmi tvrdou vyjednávací pozici. Cameronův kabinet je prý ale přesvědčen, že se mu podaří vyjednat dobrou smlouvu. "Je důležité, aby to bylo dobré, nikoli aby to bylo rychle," řekl Hammond.

Související