Polsko nehodlá vyjít vstříc Británii s jejími požadavky na zpřísnění podmínek pro přistěhovalce z evropských zemí. Vyplynulo to z pátečního jednání polské premiérky Ewy Kopaczové s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem.

Ten se snaží přesvědčit evropské lídry k ústupkům, jež mají zaručit setrvání Británie v unii i po chystaném referendu. Z Varšavy Cameron zamířil do Berlína k jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Vyjádření premiérky bylo jasné. Nemůže být řeč o žádné diskriminaci Poláků," prohlásil podle televizní stanice TVN24 po setkání polský ministr pro evropské záležitosti Rafal Trzaskowski.

Poláci jsou podle britských statistik v Británii nejpočetnějším cizím národem z EU, v šedesátimilionové zemi jich žije přibližně tři čtvrtě milionu.

Cameron chce protievropsky naladěným britským voličům vyjít vstříc mimo jiné návrhem, podle něhož by občané unijních zemí čekali čtyři roky, než budou mít přístup k britským sociálním dávkám. To je podle něho nepřekročitelná mez pro vyjednávání o nové podobě vztahů mezi Bruselem a Londýnem, čehož chce Cameron dosáhnout před referendem plánovaným nejpozději na rok 2017.

Kopaczová v pátek podle Trzaskowského připustila, že nejde o poslední jednání Varšavy s Londýnem na toto téma. "Podle názoru Polska by měla Británie v EU zůstat. Bez ní by unie byla daleko slabší," řekl ministr. Se žádnými ústupky ohledně imigračních pravidel pro Poláky však Polsko nepočítá.

Britský premiér potřebuje k dosažení svých cílů změnu evropských smluv, pro kterou je potřeba souhlas všech 28 členských zemí. Zatím se však setkává spíše s odmítavým postojem, na čemž nic nezměnila ani čtvrteční jednání s lídry Francie a Nizozemska. Dnes jej čeká ještě jednání s Merkelovou, která už dřív dala najevo, že změna stávajících unijních smluv nepřipadá v úvahu.