Oblast východně od Japonska zasáhlo v sobotu mohutné zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby USGS sílu 7,8 stupně a ohnisko v hloubce více než 660 kilometrů. Zemětřesné vlny tsunami ale podle úřadů nehrozí a hlášeny zatím nejsou ani žádné škody, byť otřesy byly znát až v Tokiu. Země se začala otřásat krátce před 20:30 místního času (13:30 SELČ) a chvění trvalo asi minutu.

Údaje o síle zemětřesení jsou ale nejasné. Japonská televize NHK uvedla, že zemětřesení mělo sílu 8,5 stupně a že epicentrum se nacházelo zhruba 900 kilometrů východně od Tokia. Ohnisko prý bylo v hloubce kolem 590 kilometrů.

Tokijská elektrárenská společnost uvedla, že po sobotním zemětřesení nezaznamenala žádné potíže v jaderné elektrárně Fukušima, která byla vážně poškozena při zemětřesení v roce 2011. Na tokijském letišti panuje normální provoz. Kvůli výpadku elektřiny ale nejezdily vysokorychlostní vlaky mezi Tokiem a Ósakou.

Zemětřesení způsobilo pouze malé škody.

Japonsko má stále v živé paměti, jak si velmi silné zemětřesení provázené masivním vzedmutím moře v březnu 2011 u severovýchodního pobřeží Japonska vyžádalo téměř 19.000 mrtvých a vážně poškodilo Fukušimu.

Související