Více než 15 miliard kanadských dolarů (300 miliard korun) má podle rozhodnutí nejvyššího soudu kanadské provincie Québec zaplatit trojice tabákových koncernů svým zákazníkům za poškození jejich zdraví v důsledku kouření. V úterý o tom informovala agentura Reuters. Všechny tři firmy už ohlásily, že se proti rozsudku odvolají.

Québecký soud vynesl rozsudek v případu, v němž kanadské firmy JTI-Macdonald, Imperial Tobacco a Rothmans Benson & Hedges žalovalo přes milion Kanaďanů kvůli údajnému poškození zdraví, po téměř 17 letech.

Žaloba tvrdila, že firmy již od 50. let věděly, že prodávají výrobky škodlivé lidskému zdraví, které způsobují rakovinu a jiné nemoci a vytvářejí na sobě závislost. Nedostatečně prý ale spotřebitele o rizicích spojených s kouřením informovaly.

Firmy ve společném prohlášení uvedly, že nepovažují za spravedlivé, aby nesly odpovědnost za svobodné rozhodnutí kuřáků. "Dnešní rozhodnutí ignoruje fakt, že jak dospělí spotřebitelé, tak vlády věděli o rizicích spojených s kouřením desítky let. Soud se snaží zbavit spotřebitele veškeré odpovědnosti za jejich konání," uvedla Tamara Gittoová z Imperial Tobacco Canada.

Související