Devět afghánských zaměstnanců české organizace Člověk v tísni bylo zabito v noci na úterý při útoku spáchaném ozbrojenci na severu Afghánistánu. Informovaly o tom afghánské úřady a zprávu potvrdil ředitel organizace Šimon Pánek. Organizace podle něj na týden zastaví svou činnost v zemi. Člověk v tísni také podniká potřebné kroky k posílení bezpečnosti svých pracovníků v Afghánistánu.

Člověk v tísni

Nezisková organizace Člověk v tísni má kořeny v roce 1992, kdy Jaromír Štětina společně s dalšími novináři založil novinářsko-humanitární tým Epicentrum, který začal pomáhat ve válkou zmítaném Náhorním Karabachu. 

V březnu 1994 byla zaregistrována Nadace při České televizi Člověk v tísni. Kromě Štětiny a České televize stál u zrodu organizace i někdejší studentský vůdce Šimon Pánek, který je dodnes ředitelem společnosti.

Člověk v tísni pomáhá prakticky po celém světě. Do válkou či katastrofami postižených zemí vozí potraviny, léky a další nezbytnosti, podílí se na rekonstrukci zničených veřejných budov, pomáhá se stavbou škol a působí i na poli osvěty a vzdělávání. Svou pomoc nesměruje jen do zahraničí, snaží se pomáhat i v Česku.

V současnosti Člověk v tísni aktivně působí ve 24 afrických, asijských a evropských zemích, v mnohých má stálé mise. Pro organizaci v zahraničí pracuje přes 600 zaměstnanců a přes tisíc dobrovolníků.

"Na týden jsme suspendovali veškerou činnost ve všech místech v Afghánistánu, kde pracujeme," řekl Pánek. Zaměstnanci Člověka v tísni tak nebudou chodit do terénu a kanceláří. Vyšetřování na místě neštěstí prozatím neurčilo totožnost útočníků, ale podle dostupných informací nepocházeli z dané oblasti, ve které Člověk v tísni působí 13 let.

Ozbrojenci zaútočili v úterý mezi jednou a druhou hodinou ranní tamního času v odlehlé hornaté části provincie Balch na ubytovnu, kde zaměstnanci Člověka v tísni pobývali. Vtrhli do pokojů, kde Afghánci spali, a postříleli je.

Zástupce policejního náčelníka provincie Balch i úřad guvernéra provincie z útoku obvinili bojovníky islamistického hnutí Tálibán. Podle agentury DPA je mezi zabitými pět humanitárních pracovníků, čtyři muži a jedna žena, dva řidiči a dva strážci. Prezident Ašraf Ghaní útok odsoudil a označil jej za práci teroristů. Prezident Ašraf Ghaní útok odsoudil a označil jej za práci teroristů.

Agentura AP uvedla, že zabití Afghánci pracovali na rekonstrukčním projektu s cílem rozvoje venkova v rámci Programu národní solidarity. To je afghánský vládní program, který převážně realizují místní nebo mezinárodní humanitární organizace.

"Zavíráme všechny naše úřady v zemi na další tři dny. Kromě toho jsme odvolali všechny naše týmy z provincie Balch," prohlásil šéf pobočky organizace Člověk v tísni v Kábulu Ross Hollister. "Prozatím nezvažujeme, že bychom Afghánistán opustili," dodal Hollister. Podle Pánka má Člověk v tísni v zemi asi 230 lidí.

"Během útoku bylo zavražděno devět našich afghánských spolupracovníků. Vyjadřujeme tímto hlubokou soustrast rodinám svých kolegů a úctu k jejich práci a odsuzujeme tento bezprecedentní brutální útok," uvedla organizace na svém webu. Pánek České televizi řekl, že o pozůstalé se Člověk v tísni postará.

Provincie Balch patřila donedávna společně s dalšími oblastmi na severu Afghánistánu k nejklidnějším v zemi, hraničí ale s nestabilní provincií Saripúl, kde široce působí islamistické hnutí Tálibán. V posledních týdnech byl i v provincii Balch zaznamenán nárůst povstaleckých útoků poté, co Tálibán zahájil koncem dubna bojovou sezonu. 

Afghánistán patří k nejnebezpečnějším zemím pro zaměstnance humanitárních organizací na světě, zvlášť po stažení mezinárodních bojových jednotek koncem loňského roku. 

Přítomnost Tálibánu v Afghánistánu.

OSN uvádí, že loni bylo v zemi usmrceno 57 humanitárních pracovníků, přičemž většinou se jednalo o Afghánce. Pět spolupracovníků organizace Save the Children v Afghánistánu se v březnu stalo obětí únosu, o měsíc později byli nalezeni mrtví v centrální provincii Uruzgán, napsala agentura Reuters.