Bývalý německý kancléř Helmut Kohl je po operaci střeva na jednotce intenzivní péče, informuje server týdeníku Der Spiegel, který označil jeho stav za "kritický". Podle magazínu Bunte byl Kohl delší dobu v bezvědomí.

Kancelář německého exkancléře vydala oficiální prohlášení, podle něhož je Kohl v nemocnici od počátku května a zotavuje se z endoprotézy kyčelního kloubu a nespecifikovaného dalšího zákroku, kvůli němuž musí být pobyt v nemocnici prodloužen. PětaosmdesátiletémuKohlovi se však za daných okolností daří dobře a doufá, že brzy bude schopen zahájit rehabilitaci.

Kohl se již 4. května podrobil operaci kyčelního kloubu a na počátku června chtěl zahájit rehabilitaci v bavorském zdravotnickém zařízení. Podle Bunte jsou však plány na brzké opuštění nemocnice v Heidelbergu ohroženy, protože Kohl se údajně musel podrobit dodatečné operaci střeva.

Ještě po operaci kyčle Kohl deníku Bild řekl, že je spokojen a chce se především co nejrychleji vrátit domů.

Agentura DPA zjistila z okolí exkancléře, že jeho stav je "velmi vážný". Magazín Der Spiegel označil Kohlův stav za kritický.

"Za daných okolností se panu Helmutu Kohlu vede dobře," uvedl dnes jeho úřad. "Jako další krok se chystá jít do rehabilitačního centra kvůli své nové kyčli, což bude kombinovat s dovolenou," uvedla Kohlova kancelář.

Helmut Kohl byl od roku 1973 předsedou křesťanských demokratů (CDU) a ve funkci kancléře, kterou zastával v letech 1982 až 1998, rozhodujícím způsobem přispěl k opětovnému sjednocení Německa. V posledních letech bylo jeho zdraví velmi křehké a když se objevil na veřejnosti, tak většinou v kolečkovém křesle a bylo mu obtížně rozumět. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy po operaci kolena upadl a utrpěl poranění mozku.

Související