Bývalý předseda francouzské Národní fronty (FN) Jean-Marie Le Pen napadl u soudu pozastavení svého členství v této nacionalistické straně. První stání se má konat 12. června a Le Pen se ho hodlá osobně zúčastnit.

Šestaosmdesátiletý zakladatel FN agentuře AFP řekl, že se bude soudně bránit i plánovanému zbavení titulu čestného předsedy FN pomocí vnitřního referenda strany, což se prý podle něho děje na základě "extenzivní interpretace" stranických stanov. Le Pen upřesnil, že se obrátil na soud v západní pařížské oblasti Nanterre, kde má FN své sídlo.

O přerušení členství Le Pena rozhodl na začátku května výkonný orgán hnutí v disciplinárním řízení, které bylo svoláno kvůli novým Le Penovým kontroverzním výrokům o holokaustu a přistěhovalectví.

Národní fronta, v jejímž čele nyní stojí Le Penova dcera Marine, by rovněž mohla na svém sjezdu za tři měsíce Le Penovi na základě vnitřního hlasování odejmout titul čestného předsedy.

"Je to stalinistická metoda, na pravici to není příliš běžné," kritizoval dnes úsilí své dcery politik, který Národní frontu založil roku 1972 a řídil ji téměř 40 let. V roce 2011 se do čela strany postavila jeho dcera, která se snaží FN zbavit nálepky antisemitské a rasistické strany.

Související