Jordánský fotbalový svaz pověřil právníky, aby prošetřili stanovy FIFA, jestli princ Alí bin Husajn nemůže jako poražený kandidát z voleb nastoupit do funkce předsedy federace místo Seppa Blattera, který v úterý nečekaně odstoupil.

"Padla hlava korupce ve FIFA, kterou reprezentuje Blatter. Potvrdila se tak správnost vize prince Alího, který poukázal na to, že pro zlepšení světového fotbalu potřebujeme vytrhnout korupci i s kořeny," citovala agentura Reuters místopředsedu jordánského svazu Salaha Sabru.

Princ Alí naznačil, že o kandidatuře znovu uvažuje. "Nejdřív si o tom musím promluvit s národními svazy. Ještě je brzy dělat nějaké závěry, když mě ale budou chtít, půjdu do toho," prohlásil. "Jsem připraven sloužit fotbalu. Miluji ho, ale teď musíme počkat a uvidíme," dodal. 

Jordánský princ byl v páteční volbě jediným Blatterovým protikandidátem. Po prvním kole hlasování, které prohrál 73:133, však odstoupil a švýcarský funkcionář obhájil svou pozici na páté funkční období. 

Své šance stát se šéfem světového fotbalu zvažuje také bývalý slavný brazilský fotbalista Zico. "Proč ne? Můj život je celý spojený s fotbalem. Je to moje vášeň, kterou jsem vždycky bral s velkým respektem," citovala agentura AP Zica, který momentálně trénuje indický celek Goa. "Fotbal by měl dostat přednost před politikou. Ještě jsem nezískal potřebnou podporu, ale stát se může všechno," dodal. 

Prezident Venezuely Nicolás Maduro je toho názoru, že fotbalový svaz by měl vést Argentinec Diego Maradona. "Měl by to být on, vždyť dlouhá léta FIFA kritizoval a oni se mu jen posmívali a vyhrožovali mu," uvedl na adresu kapitána mistrů světa z roku 1986 a přidal i kritiku amerických vyšetřovatelů. "Odstranili Blattera, aby mohli FIFA ovládat. Mají v úmyslu sebrat Rusku a Kataru mistrovství světa nebo ho přinejmenším sabotovat," řekl socialistický vůdce Venezuely v televizním rozhovoru.

Katar se obává o pořadatelství fotbalového mistrovství v roce 2022

Šéf anglické fotbalové asociace Greg Dyke jako první vyzval k odebrání katarského pořadatelství. "Kdybych byl v katarském organizačním výboru, nespal bych dnes moc dobře," řekl po úterní Blatterově rezignaci. "Myslím, že se objeví důkazy, které odhalí, že volby nebyly úplně férové. A jestli se to stane, mělo by se hlasovat znovu," dodal.

"To, že se pan Dyke ihned zaměřil na odebrání mistrovství Kataru, o něm leccos napovídá. Vždyť má jít o první šampionát na Blízkém východě," citovala agentura Reuters prohlášení šéfa katarského svazu Hamada bin Chalífu. "Nejdřív by měl nechat proběhnout vyšetřování a soustředit se na to, aby anglická reprezentace v Kataru získala titul," uvedl.

Katar při volbě porazil USA, Koreu, Japonsko a Austrálii a zavázal se, že kvůli velkým vedrům v zemi postaví klimatizované stadiony. Kvůli extrémnímu počasí nakonec FIFA k velké nevoli národních svazů přesunula turnaj z léta na listopad a prosinec.

V rámci aféry bylo zatčeno sedm lidí, kteří stejně jako sedm dalších čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let minulého století a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

Související