Důlní provozy v Donbasu po ostřelování ukrajinskou armádou zůstaly bez proudu a pod zemí uvázlo bezmála tisíc horníků. Na tiskové konferenci v Doněcku to ve středu oznámil povstalecký mluvčí Eduard Basurin.

Záchranné čety podle něj postupně horníky dostávají na povrch: všichni postižení byli v podvečer už v bezpečí a dodávka proudu byla obnovena.

Podle tvrzení vzbouřenců, které nelze nezávisle ověřit, bylo pod zemí kvůli elektrickým výpadkům uvězněno 576 horníků z dolu Zasjaďko v Doněcku. Podobný incident se podle Basurina stal v doněckých šachtách Abakumova a Skočinského, kde zůstalo pod zemí dalších 379 lidí.

Ostřelování údajně poškodilo i potrubí, které zásobuje vodou tři doněcké obvody.

Středeční boje si v ukrajinském Donbasu vyžádaly až 17 obětí. Prudké zostření situace hlásí obě bojující strany zejména z obce Marjinka, která leží na linii fronty asi 30 kilometrů západně od Doněcku.

Podle Kyjeva se tam vzbouřenci pokusili o průlom, který armáda údajně beze ztrát zastavila. Ukrajinské velení v rozporu s minskými dohodami povolalo dělostřelectvo, aby zabránilo ztrátám. O kroku prý Kyjev předem informoval Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Většina obětí přišla o život v okolí Doněcku, uvedla ukrajinská i ruská média. Zatímco separatisté boje u Marjinky označují spíš za lokální, podle armádního velení jde o troufalý pokus proniknout do ukrajinského vnitrozemí. Obec, která má několik tisíc obyvatel, je podle očitých svědectví v plamenech, armáda údajně drží své pozice.

Povolání dělostřelectva, o němž informovala tisková agentura Unian s odvoláním na rozkaz ukrajinského generálního štábu, odporuje ustanovením únorových mírových dohod z Minsku, podle nichž má být těžká výzbroj z fronty stažena. Kyjev se údajně rozhodl vrátit děla do obranných pozic v reakci na ofenzivu povstalců a ve snaze zabránit ztrátám na lidských životech. OBSE zatím na krok ukrajinské armády nereagovala.

Související