Bývalý guvernér státu Rhode Island Lincoln Chafee oficiálně oznámil, že se bude ucházet o stranickou kandidaturu na prezidenta. Mezi demokraty jde o třetího soupeře pro dosavadní jasnou favoritku, bývalou první dámu a exministryni zahraničí Hillary Clintonovou.

Ve čtvrtek se rovněž rozšířil početný zástup uchazečů o prezidentský post z řad republikánů. Svou kandidaturu potvrdil bývalý texaský guvernér Rick Perry.

Prezidentské volby se v USA uskuteční v listopadu příštího roku. Zatím se do boje přihlásilo 13 uchazečů, z toho deset z řad republikánů.

Dvaašedesátiletý Chafee býval po osm let republikánským senátorem. Guvernérem byl zvolen jako nezávislý, než v roce 2013 přešel k demokratům.

"Mám rád výzvy a Amerika mnoha výzvám čelí (...). Budeme-li mít vůdce s dobrým úsudkem a schopné činit dobrá rozhodnutí, můžeme napravit mnohé z toho, co nás trápí. Musíme se uvážlivě a opatrně vymotat z nákladných válek," prohlásil Chafee na univerzitě ve Virginii, kde oznámil svou kandidaturu.

Chafee byl jediným republikánským senátorem, který v roce 2002 hlasoval proti užití síly v Iráku. Za své priority označil školství, infrastrukturu, zdravotní péči, životní prostředí a silnou střední třídu. 

Exguvernér Perry ve čtvrtek oznámil, že bude usilovat o republikánskou nominaci na prezidenta USA poté, co neuspěl v roce 2012. Kampaň ve čtvrtek zahájil na svých internetových stránkách a v Addisonu, předměstí Dallasu, se koná jeho předvolební mítink.

"Chci se stát prezidentem, protože vím, že před námi je nejlepší období naší země," uvedl Perry. "Cesta do Bílého domu bude ode mě vyžadovat to nejlepší a já budu každý den pracovat na tom, abych si zasloužil vaši podporu," dodal.

Dalším očekávaným republikánským uchazečem o Bílý dům je bývalý floridský guvernér Jeb Bush. Podle agentury Reuters má svou kandidaturu formálně oznámit 15. června v Miami, tedy den poté, co ukončí svou týdenní cestu po Německu, Polsku a Estonsku.

Bush patří mezi favority na získání oficiální republikánské nominace, i když v posledních dnech jeho podpora podle průzkumů poněkud zeslábla. Někteří jeho stoupenci mu radili, aby s formálním oznámením kandidatury počkal až do července, čímž by získal víc času na získání peněz na kampaň.

Bývalý guvernér Marylandu Martin O'Malley v sobotu ohlásil, že se bude ucházet o demokratickou nominaci do prezidentských voleb, podobně jako liberální senátor Bernie Sanders z Vermontu. Průzkumy jim nedávají valné šance, avšak Clintonová byla favoritkou i před primárkami v roce 2008, než ji porazil málo známý senátor Barack Obama, který byl na začátku kampaně rovněž považován spíše za outsidera

Ačkoli do voleb v listopadu 2016 zbývá ještě hodně času, do boje o Bílý dům se už zapojilo deset republikánů, žádný z nich však není pokládán za tak výrazného favorita, jako Clintonová mezi demokraty. Platit to nejspíš bude i u Perryho.

Pětašedesátiletý Perry byl v čele Texasu rekordních 14 let a mohl zůstat v úřadu nejméně do roku 2018. V lednu ale odstoupil, aby se mohl věnovat svým prezidentským ambicím. O dobytí Bílého domu se pokoušel již v roce 2012. Republikánský analytik Ford O'Connell se domnívá, že Perry ani tentokrát nemá velkou naději na úspěch.