Osm z deseti mužů, kteří podle původních zpráv dostali doživotní trest za pokus o atentát na mladou bojovnici za právo dívek na vzdělání a nositelku Nobelovy ceny za mír Malalu Júsufzaiovou, bylo údajně "v tichosti" propuštěno na svobodu. Informoval o tom v pátek zpravodajský server BBC News. Extremisté napojení na hnutí Tálibán na dívku stříleli 9. října 2012, když byla na cestě ze školy, a způsobili jí vážná zranění.

Z nových zpráv vyplývá, že pouze dva z deseti mužů, kteří byli v souvislosti s útokem na Malalu zatčeni, byli skutečně během dubnového soudního procesu za zavřenými dveřmi usvědčeni. Dalších osm bylo propuštěno pro nedostatek důkazů, prohlásil podle BBC mluvčí pákistánského zastupitelského úřadu v Londýně Munír Ahmad.

Po skončení soudu přitom pákistánský státní žalobce Saíd Naím sdělil, že všech deset obviněných bylo shledáno vinnými a odsouzeno k doživotnímu trestu. Ten se v Pákistánu rovná 25 letům vězení. "Každý z deseti ozbrojenců, kteří byli souzeni, dostal u protiteroristického soudu doživotí," řekl tehdy agentuře AP Naím.

Vysoký představitel pákistánských bezpečnostních sil nyní obvinil činitele, že novinářům a veřejnosti ohledně výsledku soudu lhali. Podle něj bylo zmíněných osm mužů propuštěno "v tichosti, aby se předešlo mediálnímu poprasku".

"Soud naprosto nebyl důvěryhodný, protože u něj nebyli žádní jiní lidé kromě prokurátora, soudce, vojáků a obviněných," uvedl nejmenovaný bezpečnostní zdroj. "Jednalo se o taktiku s cílem zbavit se tlaku médií, poněvadž celý svět si přál slyšet o usvědčených zločincích," dodal.

Skutečnost vyšla podle BBC najevo, když se reportéři londýnského deníku Daily Mirror snažili desítku usvědčených zločinců najít v pákistánských věznicích. Salím Marvat, šéf okresní policie v údolí Svát, kde se útok odehrál, dnes BBC potvrdil, že usvědčeni byli pouze dva muži.

Pákistánské úřady rozsudek oficiálně nezveřejnily a ani v posledních dvou měsících neopravily zprávy ve světových médiích o odsouzení deseti mužů v případu Malaly.

Na Malalu, které bylo tehdy 15 let, a její dvě kamarádky zaútočili pákistánští povstalci napojení na hnutí Taliban cestou z vyučování v pákistánském údolí Svát. V autobuse ji střelili do hlavy a do krku. Několik dní byla dívka v kritickém stavu, pak byla převezena do Británie, kde se podrobila sérii náročných operací.

Už před útokem dívka pravidelně pod pseudonymem psala na serveru BBC blog o problémech pákistánských žen a dětí. Pokus o její zavraždění vyvolal mezinárodní vlnu sympatií a podpory. Evropský parlament jí udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a Malalu přijal americký prezident Barack Obama i britská královna Alžběta II. Její kniha I am Malala (Jsem Malala) se stala bestsellerem. Loni získala za svůj boj za práva dětí Nobelovu cenu za mír.

Malala žije nadále v Británii, protože Tálibán vyhrožuje jí i jejím příbuzným smrtí.

Související