Setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a návštěva palestinského Pásma Gazy budou nejdůležitějšími body nadcházející návštěvy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v Izraeli a Palestině. Na Blízký východ zamíří v sobotu, hlavní program ho čeká v neděli a v pondělí.

Zaorálek bude po dlouhých letech prvním významným českým politikem, který se podívá do Pásma Gazy, jejž od roku 2007 ovládá radikální hnutí Hamás. Podle informací ministerstva zahraničí se v oblasti návštěva na této úrovni neuskutečnila nejméně od roku 2000, kdy Česko otevřelo styčný úřad v předjordánském Ramalláhu.

Ministr má v pásmu strávit asi půl dne. Navštíví mimo jiné části Gazy poškozené loni během bojů s Izraelem, které si na palestinské straně vyžádaly kolem 2200 obětí, většinou civilistů. Má se setkat s místními obyvateli a jednat bude také se zástupci OSN.

Nejvyšším z palestinských činitelů, s nímž se během třídenní návštěvy setká, je tamní ministr zahraničních věcí Rijád Málikí. S ním bude Zaorálek diskutovat o postoji k aktuálnímu stavu blízkovýchodního mírového procesu a možnostem obnovení mírových rozhovorů. Předjednají také červnovou návštěvu Málikího v Česku, během níž se uskuteční i první zasedání společné Česko-palestinské smíšené komise.

Na izraelské straně šéfa české diplomacie čeká pondělní schůzka s premiérem Netanjahuem, který po vítězství v jarních předčasných volbách znovu sestavil koaliční vládu. Ministerstvo zahraničí schůzku označuje za zdvořilostní, takže se nedá očekávat, že by se při ní otevírala zásadní témata. Navíc vztahy obou zemí jsou dlouhodobě velmi dobré. Izrael je jedním s několika států, s nímž mívá česká vláda společná zasedání.

Vedle vládních činitelů šéf české diplomacie bude jednat i s lídrem izraelské opozice. Na programu má také vystoupení na bezpečnostní konferenci v izraelské Herzliji.

Související