Nejméně devět lidí utrpělo zranění při potyčkách, jež provázely sobotní pochod homosexuálů v ukrajinské metropoli Kyjevě. Podle policie bylo 25 lidí zadrženo kvůli výtržnostem, informovala agentura AFP.

Šlo o teprve druhou akci osob s menšinovou sexuální orientací na Ukrajině, kde je vůči této komunitě odpor stále velmi rozšířený. Pochod, kterého se podle agentur zúčastnilo až tři sta lidí, se za silné policejní ochrany uskutečnil na nábřeží Dněpru daleko od centra hlavního města.

Ještě před zahájením Gay Pride se nedaleko shromaždiště sešla asi dvacítka ultranacionalistů s cílem pochod zmařit. Většina měla na hlavách kukly zakrývající obličej. Podle ukrajinských médií šlo zejména o aktivisty radikální organizace Pravý sektor.

Střety s policisty prý vypukly zcela záhy, když odpůrci homosexuálů začali házet kamení a dokonce i odpadkové koše. Akci ale nezmařili. Podle sdělení ministerstva vnitra devět strážců zákona utrpělo zranění, přičemž stav jednoho je vážný.

"Tento pochod je důkazem, že existujeme. (...) Mám strach, ale zároveň jsem na sebe hrdá, že jsem přišla," řekla AFP ještě před zahájením pochodu 31letá aktivistka Vira. Kvůli "duhovému pochodu" přijela do metropole až z Charkova.

Co nejpřísnější potrestání násilníků, kteří napadli pochod homosexuálů, dnes žádal kyjevský starosta Vitalij Kličko. Na vyšetřování incidentu prý osobně dohlédne. "Co se stalo, je nepřípustné, zejména v situaci, kdy země čelí vnější agresi. Zajištění práva a pořádku je v této situaci prvořadé," řekl Kličko novinářům.

Související