Téměř 6000 běženců zachránily dosud během víkendu mezinárodní síly ve Středozemním moři. K sobotním 3500 zachráněným se v neděli podle agentury AFP přidalo dalších 2400. Počet ilegálních migrantů, kteří se do Itálie dostali od začátku roku, tak podle úřadů vzrostl na víc než 50 000.

Britská válečná loď HMS Bulwark, která zachraňovala už v sobotu, v neděli vzala na palubu pět stovek uprchlíků, kteří byli na cestě z Libye do Evropy. Plavili se na čtyřech chatrných plavidlech, které ráno objevil při hlídkovém letu vrtulník z Bulwarku, informovalo britské ministerstvo obrany.

Podle nedělních zpráv lodě zapojené do mezinárodní operace zachránily v sobotu celkem 3500 migrantů natěsnaných v 15 člunech, které byly objeveny asi 45 kilometrů od libyjských břehů. Na této záchranné akci se podílela plavidla italského, německého a irského námořnictva.

Žádné oběti nejsou hlášeny. Jedna italská loď, která dopravila 475 běženců na Sicílii, oznámila, že přijala na palubu sedm těhotných žen, které byly po přistání převezeny do nemocnice.

Související