Praha je připravena hostit izraelsko-palestinské mírové rozhovory, prohlásil v neděli na bezpečnostní konferenci v Izraeli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Obě strany dlouholetého konfliktu by podle něj měly pro jeho vyřešení dělat více. Za zásadní problém označil především výstavbu židovských osad na palestinském území.

Jak Izraelci, tak Palestinci musí dát podle Zaorálka najevo dobrou vůli. "Na izraelské straně musí být součástí těchto gest především zastavení výstavby osad, proti níž se jasně stavíme a která je vůbec největší překážkou vyhlídkám na životaschopný palestinský stát," nechal se slyšet šéf české diplomacie na konferenci v izraelském městě Herzlija.

Pokud zůstane řešení konfliktu v nedohlednu, obává se Zaorálek, že Izrael bude nadále ztrácet sympatie a podporu velké části mezinárodní komunity. "Obávám se, že léta, která přijdou, mohou být skutečně složitá," poznamenal ve svém anglickém projevu. Už v současné době podle něj v Evropské unii převládá názor, že právě Izrael je zodpovědný za to, že se nedochází k žádnému pokroku.

Palestinská strana se podle českého ministra musí jasně postavit proti násilnostem vůči Izraelcům. "Vozidlo, které najede do civilistů čekajících na tramvaj, je prostě terorismus, nikoliv dopravní nehoda," prohlásil Zaorálek.

Zároveň podle něj Palestinci musí vyřešit rozdělení svého politického vedení na Západním břehu Jordánu, který ovládá Fatah, a v Pásmu Gazy, které je pod kontrolou radikálního Hamásu.

K hledání společné cesty, na jejímž konci má být existence samostatné Palestiny, je Zaorálek ochoten sám přispět; podle svých slov pravděpodobně ne nalezením řešení, ale poskytnutím prostoru, a to nejen v přeneseném slova smyslu.

"Pokud ti, kterých se to týká, hledají diskrétní a inspirující prostředí pro rozhovory, jsme připraveni je v Praze hostit," prohlásil také ve svém asi dvacetiminutovém vystoupení.

"V minulosti jsme zdůrazňovali a dnes tak činíme znovu, že nebudeme pro polovičatá řešení. Jediný výsledek, který si představujeme jsou dva nezávislé státy žijící bok po boku v míru a bezpečí," doplnil Zaorálek.

Související