Češi do 30 let budou moci až rok pracovat v Izraeli a nebudou k tomu potřebovat vízum. Dohodu o tom v pondělí podepsal v Izraeli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jde o dohodu o pracovní dovolené, která ještě musí projít schválením v obou zemích. Dokument český ministr podepsal s náměstkyní ministra zahraničí Cipi Hotovelyovou.

Zaorálek: Praha je připravená hostit mírové jednání Izraelců a Palestinců - čtěte ZDE

Dokument po svém vstupu v platnost umožní mladým Čechům a Izraelcům ve věku mezi 18 a 30 lety pobývat, cestovat a pracovat na území druhého státu po dobu jednoho roku, aniž by k tomu potřebovali vízum. Podobnou dohodu má Česko například s Kanadou nebo Novým Zélandem.

Pro cesty do Izraele nyní Češi nepotřebují vízum, pokud pobyt nepřesáhne tři měsíce a není výdělečné povahy. Pro všechny ostatní případy je vízum nutné.

Zaorálek je na Blízkém východě od soboty. Navštívil palestinské Pásmo Gazy a vystoupil na bezpečnostní konferenci v izraelské Herzliji, kde řekl, že Praha je připravena hostit izraelsko-palestinské mírové rozhovory. 

Zaorálek: Izrael výstavbou osad torpéduje mírový proces

Před jednáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem Zaorálek pro česká média prohlásil, že Izrael torpéduje blízkovýchodní mírový proces výstavbou židovských osad na palestinském území.

Česká republika podle šéfa diplomacie nevidí jinou alternativu než návrat Izraelců a Palestinců k jednacímu stolu a dohodu na dvoustátním řešení mírového procesu na Blízkém východě. Odmítá proto jakékoli jednostranné kroky, které vytvářejí překážky tomuto procesu.

"A pokud dochází k pokračování osídlování oněch oblastí, které patří k palestinské autonomní správě a o kterých nebylo rozhodnuto, že by měly patřit k Izraeli, nebo je to dokonce často naopak, tak to je vlastně přímo torpédování toho procesu vytváření dvou samostatných států," uvedl Zaorálek.

Související