Mohutný požár v noci na úterý zachvátil zásobníky ropy v rafinerii v obci Vasylkiv jihozápadně od Kyjeva. Z místa havárie se celé dopoledne ozývaly výbuchy, hasičům se ale během odpoledne podařilo situaci dostat pod kontrolu. Z dvoukilometrového okruhu bylo evakuováno obyvatelstvo, experti varují před možným rozšířením škodlivých látek do ovzduší. O příčinách havárie se zatím jen spekuluje.

Podle agentury Reuters při požáru zahynulo nejméně pět lidí, jedenáct dalších bylo zraněno. Mezi mrtvými je i trojice hasičů, která byla nezvěstná poté, co plameny vyvolaly mohutnou explozi. Požár se nedaří zcela uhasit, ale hasiči ho mají pod "naprostou kontrolou", ujistil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksandr Turčynov.

Na místě zasahovalo 62 hasičských jednotek a tři vlaky přivážely vodu a další materiál. Nasazeno bylo i letectvo. Kvůli velkému žáru se hasičské čety mohly k plamenům přiblížit jen na 600 metrů.

Nyní už nehrozí rozšíření požáru, v jehož blízkosti je dalších deset zásobníků, každý s kapacitou 5000 tun paliva. Do bezpečí byly přemístěny také zbraně a zařízení z nedaleké vojenské základny.

Podle předběžných informací oheň zavinili zloději, kteří se pokoušeli z jedné z nádrží odčerpat palivo a neopatrně zacházeli s ohněm. Možnou příčinou je podle expertů i závada na technickém zařízení nebo útok žháře.

Společnost State Oil, která s uskladněnými ropnými produkty obchoduje, zveřejnila prohlášení, podle něhož může být havárie útokem teroristů. Letos v lednu prý byla v jedné čerpací stanici firmy u Kyjeva nalezena bomba. Policie ale zatím sérii explozí vyšetřuje jako porušení bezpečnostních předpisů, teroristický útok vyloučila rovněž ukrajinská prezidentská kancelář.

Svědci popisují, že jen za první půlhodinu zaznělo v rafinerii zhruba padesát výbuchů. Plameny vysoké až 200 metrů zachvátily 16 zásobníků, uhasit se zatím podařilo jediný a oheň postupuje. Úřady vyhlásily v okolí firmy dvoukilometrovou ochrannou zónu, z níž evakuovaly veškeré obyvatelstvo. Vyklizeny byly zejména sousední obce Krjačky a Kobci.

Krátce po prvních explozích se na místo dostavili hasiči, ale deset jejich vozidel bylo ohněm zničeno. Záchranáři se nyní snaží zabránit rozšíření požáru a hasí sousední les, který rovněž začal hořet. Podle nepotvrzených zpráv ukrajinských médií je nedaleko rafinerie i zásobník zemního plynu.

Kyjevská televize oznámila, že ministerstvo obrany se intenzivně zabývá nebezpečím rozšíření ohně na vojenské letiště ve Vasylkivě, které leží nedaleko rafinerie. Posádka na letišti byla uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti. Zbrojní sklady jsou údajně pouhých padesát metrů od hranic petrochemického areálu, což je v rozporu s bezpečnostními předpisy.

Na místo havárie bylo povoláno několik stovek příslušníků ukrajinské Národní gardy, hašení sledují šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov, ministr vnitra Arsen Avakov a kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Exploze podle ekologických expertů vyvrhly do ovzduší velké množství formaldehydů a sazí. Kyselé deště mohou po měsíci podle agentury Unian dojít až do Berlína. "Zaplatíme tak našim sousedům, kteří nás podporují morálně, finančně a politicky," citovala agentura šéfa Kyjevského ekologického střediska Volodymyra Borejka. V Kyjevě bude podle něj ovzduší znečištěno několik dní, lidé by měli sedět doma a neotvírat okna.

Při budování areálu rafinerie byly podle šéfa kyjevských záchranářů Valerije Boryse porušovány bezpečnostní normy. 

Proti majiteli skladu je vedeno vyšetřování kvůli údajné černé stavbě. "Za sovětských dob všechny podniky dodržovaly pravidla. Dnes si každý staví, jak se mu zachce - jeden zásobník s palivem vedle druhého, odstupy se nedodržují, kolem nejsou žádné zdi," postěžoval si Valerij Borys.

Podle ukrajinských úřadů má úložiště ve Vasylkivě kapacitu 25 tisíc kubických metrů. Z 16 zachvácených zásobníků mělo podle ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace osm kapacitu 900 kubických metrů, zatímco ostatní byly menší.

Související