Odůvodnění osvobozujícího rozsudku v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití vojenské tajné služby, se aktéři případu a veřejnost dozvědí zřejmě nejdřív počátkem srpna. Soudkyně rozhodla v kauze na konci května při veřejném jednání, vyhlásila však pouze takzvaný výrok, který kvůli utajovaným informacím nijak neodůvodnila.

Písemný rozsudek s podrobným zdůvodněním výroku bude podle zjištění médií k dispozici později, protože soudkyně kvůli složitosti případu zřejmě požádá o prodloužení lhůty k jeho sepsání a má také již z dřívějška nahlášenou měsíční dovolenou.

Verdikt bez odůvodnění vyvolal nesouhlasné reakce mezi odborníky a politiky.

Případ řešila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová, která 29. května zprostila obžaloby bývalou ředitelku kabinetu premiéra Nečasovou, exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a někdejšího zpravodajce Jana Pohůnka. Sdělila pouze výrok rozsudku, tedy jeho podstatu. Odůvodnění svého verdiktu odložila až na jeho písemnou formu, protože při rozhodování vycházela z informací v režimu utajení. Soud se totiž v důkazech zabýval také metodou práce tajné služby.

Rozsudek i jeho odůvodnění ale musí být ze zákona veřejné a soudkyni běží od pondělí 1. června desetidenní lhůta pro jeho sepsání. Verdikt není pravomocný, protože se proti němu žalobce odvolal k Městskému soudu v Praze. 

Text rozsudku s odůvodněním má dorazit do datových schránek státnímu zastupitelství a obhájcům.

Podle místopředsedkyně soudu Dany Šindelářové končí zákonná lhůta pro sepsání rozsudku v kauze Nečasové tento týden v pátek 12. června. V mimořádných případech trestní řád umožňuje prodloužení termínu. Důvodem může být fakt, že jde o náročnou a rozsáhlou záležitost. Podle zjištěných informací chce Králová této možnosti využít.

"Je možno lhůtu k písemnému vyhotovení rozsudku prodloužit až o 20 pracovních dnů, případně o více jak 20 pracovních dnů, ale v takovém případě je již nutno zvláště zdůvodnit, proč nebylo možno stanovit lhůtu kratší," vysvětlila Šindelářová. Králová o prodloužení zatím oficiálně nepožádala.

Ohledně rozsudku přichází na řadu ještě další prodleva kvůli dovolené, kterou má Králová nahlášenou již z dřívějška na čtyři týdny od 15. června do 10. července. "Za předpokladu, že by žádala o prodloužení lhůty, pak by musela být také zohledněna tato její dovolená," upřesnila Šindelářová.

V případě prodloužení lhůty na 20 dní a se započítáním dovolené vychází termín doručení rozsudku do kanceláře soudu k rozeslání stranám nejdříve na 7. srpna. 

Rozsudek musí být podle Šindelářové písemný a "nesmí být utajený v žádném stupni utajení, a to případně ani jeho část". Pokud tedy Králová vychází v rozhodnutí také z tajných informací, nesmí je v textu citovat, ale v odůvodnění se s těmito skutečnostmi musí vypořádat tak, aby rozsudek byl zveřejnitelný.

Nečasová a trojice důstojníků podle obžaloby zneužili pravomoc, hrozí jim za to až pětileté vězení.

V roce 2012 podle spisu nechala tehdy Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku expremiéra Petra Nečase Radku. Po vypuknutí kauzy v polovině června 2013 padla vláda, Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní odmítají cokoliv nezákonného. Podle obhájců se prověřovalo bezpečnostní riziko týkající se Radky Nečasové.

Informaci o případném prodloužení lhůty na sepsání rozsudku bude mít soudní kancelář v pátek 12. června. Veřejnost může o rozsudek již nyní žádat podle zákona o svobodnému přístupu k informacím.

Podle Šindelářové je také možné, že po obdržení rozsudku ho může některá ze stran trestního řízení sama zveřejnit. "Rozsudek jako takový je veřejnou listinou," dodala. 

Verdikt bez zdůvodnění vyvolal diskuse mezi odborníky. Překvapení vyjádřil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, když v České televizi řekl, že zvláštní důvod pro takový postup nevidí. Jako vadu v řízení to označil vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Jelínek v rozhovoru se serverem Česká justice.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v aktuálním vydání časopisu Týden uvedl, že neodůvodnění rozsudku ho "nesmírně rozčílilo".

"Situace, kdy takto ostře sledovaná kauza skončila a veřejnost se nedozvěděla odůvodnění, je podle mého skandální. Nikdo mě nepřesvědčí, že to bylo nezbytné," řekl. Podle něj se mohlo vysvětlení obejít bez utajovaných skutečností.

Nepravomocný verdikt také vzbudil vlnu nevole na pravicové politické scéně, která po vypuknutí kauzy přišla o vládu.

Čelní představitelé justice i samotní obžalovaní však upozorňují, že důležitý bude hlavně verdikt odvolacího soudu, který se bude případem po odvolání žalobce zabývat.