Papež František ve středu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zasadil o vyvinutí "upřímného a velkého úsilí" k dosažení míru na východě Ukrajiny. Podle agentury Reuters se oba shodli na potřebě "obnovy ovzduší dialogu na Ukrajině a dodržování minské dohody".

Dohoda sjednaná v únoru v běloruské metropoli Minsku předpokládá dodržování klidu zbraní na východě Ukrajiny ovládaném proruskými separatisty. V oblasti se ale dál střílí a umírají tam lidé.

Oba představitelé se ve středu po roce a půl sešli ve Vatikánu, kam Putin zamířil po návštěvě světové výstavy v Miláně, kde jednal s italským premiérem Mateem Renzim. Jednání ve Vatikánu, které bylo zaměřeno také na situaci na Blízkém východě, trvalo 50 minut, informoval také úřad papeže ve svém prohlášení. 

Papež a Putin se shodli, že je zapotřebí, aby se na Blízký východ vrátily podmínky pro normální život všech složek společnosti, "včetně náboženských menšin, zejména křesťanů".

Papež daroval Putinovi medailónek představující "anděla míru", "který poráží všechny války" a "hovoří o solidaritě mezi národy", sdělili podle agentury AFP novináři, kteří byli svědky ceremonie. Papež se prý tvářil vážně, a to i když se zřejmě atmosféra na konci rozhovoru více uvolnila, dodala AFP.

Ruský prezident předal papeži jako dar výšivku protkanou zlatou nití představující moskevský chrám Krista Spasitele, který byl zničen během sovětského období a pak znovu postaven.

Putin se naposledy sešel s papežem původem z Argentiny naposledy v listopadu 2013.

Vatikán opakovaně vyzývá k usmíření na Ukrajině a k zastavení bojů mezi "bratry" křesťany. Papež se ale také dočkal kritiky ze strany ukrajinských řeckých katolíků uznávajících autoritu římskokatolické církve za to, že nikdy přímo neodsoudil ruský podíl na nepokojích na východě Ukrajiny.

Související