Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko se fakticky distancoval od návrhů na změny v ukrajinské ústavě, které v úterý sám podepsal a odeslal evropským institucím.

Součástí jeho návrhu ústavní reformy, kterou Kyjevu a separatistům ukládají únorové dohody z Minsku, bylo uznání ukrajinské svrchovanosti. V rozhovoru s ruskými novináři ale ve čtvrtek Zacharčenko obhajoval doněckou nezávislost.

"Budoucnost Doněcké lidové republiky – to je podle mého názoru svobodný, nezávislý stát," prohlásil povstalecký vůdce v rozhovoru, který publikoval ruský prokremelský bulvár LifeNews.

"Je to stát, který může jednat s Ukrajinou jako rovný s rovným. Jakékoli procesy, které zde nyní probíhají, musí plně odpovídat duchu nezávislosti. Za to bojují moji přátelé, naši krajané, za to umírali naše ženy, děti a starci. Na krev prolitou našimi spoluobčany nelze zapomenout," prohlásil Zachračenko.

"Na nějaké vyhlášené autonomie osobně nedbám," řekl s úsměškem. "Jednání s Ukrajinou o nějaké autonomii je zcela vyloučené," dodal.

Rozsáhlá autonomie, včetně vytváření vlastních bezpečnostních složek a správních orgánů neodvolatelných Kyjevem, je osou separatistického návrhu, který kromě Zacharčenka podepsal i šéf luhanských separatistů Igor Plotnickij.

V dokumentu se výslovně uvádí, že povstalecké zóny Donbasu, jejichž výčet stanoví zákon, budou nedílnou součástí Ukrajiny s přiznáním zvláštních práv.

Rozporná prohlášení donbaských vůdců nejsou novinkou. Ukrajinská média je přičítají vlivu bojovných proruských radikálů, kteří nemají zájem na realizaci minských dohod a nevzdali se myšlenky na připojení Donbasu k Rusku. Mnozí jsou přesvědčeni o záměru Moskvy vytvořit na východě Ukrajiny vleklou krizi poškozující dlouhodobě prozápadní kyjevský režim.

Na Ukrajinu ve čtvrtek dorazil další ruský konvoj

Do východoukrajinských měst Doněcku a Luhansku ve čtvrtek také dorazil nový ruský humanitární konvoj. Podle informace ruských úřadů dovezla stovka nákladních aut do povstaleckých zón víc než 1000 tun potravin, domácích potřeb a školních pomůcek.

"Putinův konvoj", jak v Donbasu ruské kolony nazývají, přejel ukrajinsko-ruskou hranici podle obvyklého scénáře. Na hraničním přechodu kontrolovaném separatisty nebyla zajištěna kontrola ukrajinských celníků, ruská vozidla se pohybovala výhradně po území kontrolovaném vzbouřenci.

Rusko vysílá na Donbas humanitární kolony od loňského srpna, celkem bylo podle Moskvy na východ Ukrajiny přepraveno kolem 36 000 tun nákladu. Hranice už překročilo 29 konvojů bez povolení kyjevských úřadů. Ukrajina tvrdí, že vozidla dopravují povstalcům zásoby a munici, Rusko podobná obvinění popírá.

Související