V kauze údajně zakázaných protipěchotních min, které se skladovaly v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, se objevil další posudek rozporující závěry policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Miny koupily firmy Excalibur Army a Real Trade v roce 2007 od maďarského ministerstva obrany a podle posudku, který českým orgánům zaslala budapešťská komora inženýrů, se o zakázanou munici nejednalo. Napsal to ve čtvrtek server E15.

Obě firmy jako právnické osoby a pět jejich manažerů a zaměstnanců čelí od letošního března obvinění z údajného vývoje, výroby a držení 500 kusů protipěchotních min, zakázaných Ottawskou konvencí. ÚOOZ se v případu opírá o stanovisko policejního pyrotechnika Pavla Studeného, jehož závěry už dříve zpochybnil český soudní znalec Jiří Chládek. Proti nařčení, že obchodovalo s nelegálními minami, se navíc ohradilo maďarské ministerstvo obrany. 

"Na všechny miny MON-100 a MON-200, které byly odkoupeny od maďarské armády, se účinnost Ottawské úmluvy nevztahuje. Miny neobsahovaly rozbušky a technické jednotky k dálkovému ovládání, proto se staly nepoužitelnými. Tím byly vhodné pouze k rozebrání a využití výbušného materiálu," cituje E15 z posudku, který vypracoval maďarský vojenský znalec Ferenc Horovitz.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group, uskladnily miny ve Vrběticích v roce 2014. Podle mluvčího Excalibur Army Andreje Čírtka měly být miny rozebrány, aby mohla být využita v nich obsažená trhavina. S dovozem min před osmi lety souhlasily české licenční úřady, doplnil mluvčí.

Právníci Excaliburu nedávno poslali dopis ministru financí Andreji Babišovi, v němž upozorňují, že postup policie může ohrozit dohodnuté kontrakty firmy a způsobit tak škodu 3,6 miliardy korun. Mimo jiné má jít o znemožnění dodávek vojenského materiálu Iráku a Nigérii, který má sloužit v bojích proti Islámskému státu či skupině Boko Haram. "Není vyloučena ani odpovědnost ČR v mezinárodní arbitráži dle dohod o ochraně investic s Nizozemským královstvím, jelikož koncovým vlastníkem klientů je zahraniční osoba, tedy Excalibur N. V.," uvedli právníci v dopise. 

Ottawská konvence vstoupila v platnost v březnu 1999. Upravuje zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení. Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu v prosinci 1997 podepsaly. Vrbětický muniční areál vstoupil ve známost kvůli dvěma výbuchům muničních skladů loni v říjnu a prosinci, z nichž první si vyžádal dva lidské životy. Munice z Vrbětic se nyní odváží, potrvá to minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku.