Izraelská armáda nebude stíhat vojáky odpovědné za smrt čtyř palestinských dětí zabitých za loňských bojů v Pásmu Gazy. Palestinci zemřeli při náletu na pobřeží, když hráli fotbal. Podle armády byli hoši u místa, kde se scházeli pravidelně členové radikálního hnutí Hamás, proti němuž Izrael bojoval. Vojáci prý hochy, jimž bylo devět až jedenáct let, neidentifikovali jako děti.

Armáda dnes událost označila za "tragický incident". Izraelci tvrdí, že hoši byli poblíž místa, kde měl Hamás sídlo "námořní policie". Novináři, kteří na místě byli, ale viděli malý zvetšelý rybářský domek. Střela zasáhla jedno dítě a další hoši pak byli zasaženi, když se dali na útěk. Tři další lidé utrpěli zranění.

Izrael se zabývá vyšetřováním incidentů, u nichž je podezření, že vojáci porušili předpisy a bezdůvodně útočili na civilisty. Obecně ale vojsko dává vinu Hamásu, který bojoval z obývaných míst plných civilistů. Boje, které trvaly 50 dní, nepřežilo přes 2200 Palestinců, z nichž 1492 byli civilisté. Na izraelské straně bylo přes 70 mrtvých, hlavně vojáků. Izrael zahájením ofenzívy reagoval na raketovou palbu Hamásu.

Palestinská samospráva předá koncem června dokumentaci o údajných válečných zločinech Izraele Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), který už zahájil předběžné šetření. Do Izraele má 27. června přijet delegace ICC, která má na místě zjistit, zda jsou důkazy dostatečné pro zahájení regulérního vyšetřování. Palestina požádala o členství v ICC a přistoupila k němu v dubnu.

Související