Spojené státy plánují rozmístění těžkého vojenského vybavení ve východoevropských a pobaltských státech, aby uklidnily tamní spojence, které znervóznila ruská intervence na Ukrajině.

Uvedl to v sobotu podle agentury Reuters nejmenovaný vysoký představitel Spojených států. Řekl to v reakci na zprávu listu The New York Times, že Pentagon je připraven rozmístit v těchto zemích tanky, bojová vozidla a další těžké zbraně až pro 5000 amerických vojáků.

Polsko či Litva již chystají vhodné lokality pro umístění výzbroje. V České republice pro to podle českého ministra zahraničí vojenské důvody nejsou.

Vysoký představitel, který si přál zůstat v anonymitě, odmítl podle Reuters komentovat podrobně zprávu amerického deníku, který se odvolával na americké a spojenecké zdroje. The New York Times tvrdí, že návrh na rozmístění uvedených zbraní má schválit americký ministr obrany Ash Carter a Bílý dům před bruselskou schůzkou ministrů obrany NATO. 

Mluvčí Pentagonu Steve Warren zdůraznil, že v této otázce nebylo zatím nic rozhodnuto. "Armáda USA v posledních letech rozšířila rozmísťování zařízení pro výcvik s našimi spojenci v NATO a partnery. Armáda dále zvažuje nejlepší místo k umístění tohoto materiálu na základě konzultací se spojenci," řekl agentuře Reuters mluvčí.

Polské ministerstvo obrany v neděli sdělilo, že jedná s USA o umístění americké vojenské výzbroje v Polsku. Ministr obrany Tomasz Siemoniak byl podle úřadu při své květnové návštěvě Washingtonu ujištěn, že rozhodnutí o rozmístění této výzbroje padne brzy.

"Jedná se o další krok k posílení americké přítomnosti v Polsku a regionu," citoval podle agentury Reuters úřad svého ministra.

Litva se podle svého ministra obrany chystá na dlouhodobé umístění některých těžkých zbraní na svém území, přičemž stále s USA projednává podrobnosti.

"Myslíme si, že alespoň část výzbroje bude v Litvě a momentálně připravujeme vojenskou infrastrukturu, aby byla pro takové umístění připravena. Jsme téměř hotovi," řekl v neděli Reuters Juozas Olekas, podle něhož by případné americké rozhodnutí umístit výzbroj i do Litvy bylo pozitivním krokem pro zajištění bezpečnosti země.

V Litvě by podle ministra mohly být rozmístěny například tanky Abrams či obrněné bojové vozy Bradleys.

"Pokud někdo cítí ohrožení, je to jeho věc, kterou chápeme. Domnívám se však, že v případě České republiky pro to vojenské důvody nejsou," řekl České televizi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

První místopředseda opoziční Občanské demokratické strany Jan Zahradil by naopak "byl rád, aby Česká republika, která je rovněž strategicky položenou zemí, na tom seznamu byla také".

Schválení návrhu by podle The New York Times znamenalo první rozmístění amerických těžkých zbraní v nových východoevropských členských zemích NATO od konce studené války.

Rozmístění těžké výzbroje by bylo podle listu dosud nejvýznamnějším krokem Spojených států a NATO k posílení vojenské přítomnosti v oblasti.

Také by to znamenalo vyslání jasného vzkazu spojencům a prezidentu Vladimiru Putinovi, že USA budou bránit své alianční spojence u ruské hranice.

The New York Times v sobotu napsal, že Pentagon navrhuje rozmístit v každé pobaltské zemi - Litvě, Lotyšsku a Estonsku výzbroj pro případných asi 150 vojáků. Výzbroj zhruba pro 750 vojáků by měla být nově připravena v každé z vytipovaných východoevropských zemí, a to v Polsku, Rumunsku, Bulharsku a možná i Maďarsku. 

Záměr USA podle listu nepočítá s trvalým rozmístěním amerických vojáků v Pobaltí, jak představitelé těchto zemí nedávno žádali. Pobaltské státy však nyní vítají alespoň zvažovanou vojenskou výzbroj.

"Když se něco stane, nemůžeme na další výzbroj čekat dny či týdny," vysvětlil americkému deníku vysoký představitel Lotyšska.

"Už určitý čas se snažíme o maximální americkou přítomnost v Polsku a na celé východní straně NATO. USA připravují balík různých opatření. Mezi nimi je důležité umístění těžké výzbroje v Polsku a dalších zemích. Je relativně snadné přesunout vojáky, ale bylo by výhodné mít vojenský materiál v ohrožených zónách," uvedl podle agentury AFP polský ministr obrany.

Související