Silný déšť a následné záplavy, které v noci na neděli postihly gruzínskou metropoli Tbilisi, mají podle agentury Ria Novosti na svědomí nejméně 12 lidských životů. Pohřešuje se nejméně 24 lidí a takřka čtyři desítky lidí jsou kvůli zraněním v nemocnicích.

Silný říční proud strhl několik desítek domů a automobilů, z vyplavené zoo se dostalo na svobodu 30 zvířat, mezi nimi i lvi a vlci. Pražská zoo vysílá do Tbilisi na pomoc tým svých chovatelů.

Živel připravil o střechu nad hlavou 40 rodin. Jsou poškozeny silnice i infrastruktura.

Do nejvíc postižené části města přijel prezident Giorgi Margvelašvili a vyjádřil soustrast rodinám, které přišly o příbuzné.

"Je to těžká, ale překonatelná situace. Ulice vyčistíme, vše bude obnoveno. Bohužel nemůžeme vrátit život lidem, které živel zabil," řekl.

Ministerstvo financí odhadlo, že škoda na majetku může dosáhnout až 40 milionů gruzínské měny lari, což je asi 436 milionů korun. Dodalo, že vládní činitelé jsou v kontaktu s mezinárodními dárcovskými organizacemi.

Starosta města David Narmanija odpoledne řekl, že počet mrtvých stoupl na 12. Čtyři těla se našla na pozemku zoo. Tři z nich byli ošetřovatelé, čtvrtého mrtvého přinesla voda.

Zástupce tbiliské radnice sdělil, že se pátrá po šesti lvech, stejném počtu tygrů, po sedmi medvědech a 13 vlcích. Několik vlků už policisté zastřelili. Starosta vyzval občany, aby nevycházeli, dokud nebudou zvířata pochytána. Patří k nim také krokodýli. 

Na apokalyptických záběrech byl vidět bezbranný hroch, jehož se podařilo na jednom z náměstí omráčit s pomocí uspávacích střel. Podle místních tiskových agentur se podařila odchytit už asi polovina uprchlých zvířat.

Pražská zoo vyšle do Tbilisi na pomoc tým čtyř až pěti chovatelů, k nim by se měl připojit ještě jeden člověk ze Zlína a zřejmě jeden z ústecké zoo, řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

"Jejich hlavním úkolem bude postarat se o zvířata, až se je podaří pochytat, protože zoo v Tbilisi je samozřejmě hodně zničená. Bude potřeba najít místa, kam zvířata umístit, než se podaří zoo obnovit. Se vším tím máme z pražské zoo zkušenosti," řekl Bobek hlavně s odkazem na ničivou povodeň z roku 2002.

Tým by měl do Gruzie odletět v pondělí, na místě bude zřejmě v úterý ráno.

K záplavě se při nedělní mši vyjádřil také gruzínský patriarcha Ilija II. Povodeň je podle něj odplatou za hříchy spáchané komunisty, kteří zemi ovládali v sovětských dobách. Zoo prý byla postavena za peníze získané za zlata z roztavených křížů.

"Když do této země přišli komunisté, nařídili roztavit všechny kříže a zvony z kostelů a za utržené peníze postavili zoo. Hřích neprojde bez odplaty," prohlásil patriarcha.