Při americkém leteckém úderu v Libyi byl údajně zabit alžírský terorista Mochtár Belmochtár. V neděli to podle agentur AP a Reuters oznámila mezinárodně uznávaná libyjská vláda. Pentagon podle Reuters potvrdil, že Belmochtár byl cílem amerického leteckého útoku, ale zatím nesdělil, zda byl terorista zabit.

Belmochtárova skupina al-Murabitun je napojena na teroristickou síť al-Káida a připisují se jí některé krvavé atentáty na severu Afriky a samotný Belmochtár je považován za jednu z vůdčích postav světového terorismu.

Podle AP libyjská vláda a američtí představitelé uvedli, že vojenské letouny zasáhly a pravděpodobně zabily Belmochtára a několik dalších osob.

"Libyjská vláda na východě Libye potvrzuje, že americké stíhačky minulou noc provedly vzdušné údery v rámci mise, jejímž výsledkem je smrt teroristy Belmochtára," citovala libyjskou vládu agentura Reuters.

Vláda sídlící v Tobrúku dodala, že útok byl proveden po konzultacích s USA jako součást protiteroristické operace.

Americké ministerstvo obrany nejdřív uvedlo, že americká armáda v sobotu v noci v Libyi provedla protiteroristický útok proti jednomu z vůdců al-Káidy, obviněnému z osnování útoku na plynárnu na jihovýchodě Alžírska z ledna 2013. Později mluvčí Pentagonu Steve Warren potvrdil, že cílem byl Belmochtár. "Útok provedl americký letoun. Nadále vyhodnocujeme výsledky operace a v náležitou chvíli sdělíme podrobnosti," řekl Warren.

Belmochtár prošel výcvikem v Afghánistánu a poté stál v čele organizace al-Káidy v muslimském Maghribu. Hledán byl především v souvislosti s přepadením zaměstnanců plynárny u Ajn Amanásu na jihovýchodě Alžírska z 16. ledna 2013. Islamističtí teroristé z Belmochtárovy skupiny tehdy požadovali ukončení intervence francouzské armády proti islamistům v Mali. Zajali přes 700 lidí, mezi nimi 130 cizinců. Armáda objekt osvobodila, ale útok nepřežilo 39 rukojmích a 29 útočníků.

Média od té doby už několikrát informovala o Belmochtárově smrti, nikdy ji ale nikdo nepotvrdil.

Po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye začala propadat do chaosu a nyní má země dvě soupeřící vlády. Zmatků využily radikální islamistické skupiny, z nichž některé jsou napojeny na al-Káidu a jiné slíbily oddanost Islámskému státu.

Mochtár Belmochtár

- Byl považován za jednu z vůdčích postav světového islamistického terorismu v minulém desetiletí. Jeho skupina Al-Murabitun je napojena na teroristickou síť Al-Káida a připisují se jí některé krvavé atentáty a únosy na severu Afriky, zejména na Saharské poušti.

- Belmochtár, na jehož dopadení vypsaly USA v lednu 2013 odměnu pět milionů dolarů (téměř 140 milionů korun), proslul zejména zajetím na 700 pracovníků plynárny u Ajn Amanásu na alžírské Sahaře v roce 2013.

- Měl několik přezdívek - nepolapitelný, jednooký či Mr. Marlboro. Tu poslední získal díky mamutí operaci, při které propašoval přes poušť cigarety ve velkém množství.

- Jeden z hlavních velitelů teroristické Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (Aqmi; do ledna 2007 se nazývala Salafistická skupina pro kázání a boj, GSPC) založil koncem roku 2012 vlastní, nesmírně krutou brigádu Značkovačů krve. V posledních měsících údajně žil v Libyi, kam přešel z Mali a odkud chtěl kontrolovat Saharu.

- Belmochtár se narodil v červnu 1972 v jihoalžírské provincii Ghardája u Sahary a v roce 1991 bojoval jako mladík v Afghánistánu, kde přišel o levé oko.

- Po návratu do Alžírska v roce 1993 se na začátku tamní občanské války zapojil do činnosti teroristické Islámské ozbrojené skupiny (GIA; zničena v 2004), v roce 1998 přestoupil k GSPC.

- V roce 2001 začal boj uvnitř této teroristické organizace mezi Belmochtárovou skupinou a buňkou tehdejšího zástupce vůdce GSPC Amarího Sajflího o kontrolu nad tzv. zónou devět (tak džihádisté nazývají Saharu) a nad pašováním zbraní do Mali. Sajflí, autor únosu 32 evropských turistů na Sahaře v roce 2003, byl o rok později vydán Libyí do Alžírska.

- Poté se Belmochtárova skupina přemístila zejména do Mali, kde navázala kontakty s některými tuaréžskými kmeny na severu Mali.

- V roce 2007 byl Belmochtár v čele tzv. zóny devět v GSPC nahrazen Abdal Hámiddem abú Zajdem.

- V době zahájení tuaréžského povstání v Mali v březnu 2012 nakupoval údajně Belmochtár zbraně v Libyi a později byl několikrát viděn ve společnosti šéfa tuaréžské islamistické organizace Ansar Dine Iyada Aga Ghalyho.

- V říjnu 2012 byl Belmochtár údajně zbaven všech funkcí v Aqmi.

- V lednu 2013 přepadla jeho skupina zaměstnance plynárny u Ajn Amanásu na jihovýchodě Alžírska a zajala přes 700 lidí, mezi nimi 130 cizinců. Armáda objekt osvobodila 19. ledna, útok nepřežilo 38 rukojmích a 29 útočníků. Radikálové přepadení zdůvodnili tím, že Alžírsko poskytlo Francii "vzdušný prostor k zabíjení bratrů v Mali", kde se bojovalo proti islámským radikálům, kteří obsadili sever země.

- V říjnu 2013 se spekulovalo o jeho možné smrti, což se ale nepotvrdilo.

- V květnu 2013 zaútočila jeho skupina na armádní kasárny v Nigeru a uranový důl, který provozovala francouzská jaderná skupina Areva. Zahynulo přes 20 lidí, z toho jeden zaměstnanec Arevy a deset ozbrojenců.

- V Alžírsku byl Belmochtár již dvakrát odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti: v roce 20007 za terorismus a o rok později za vraždy.

- Loni v srpnu se jeho brigáda Značkovačů krve spojila s částí radikálního Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (Mujao; jedna ze skupin, která v roce 2012 okupovala sever Mali) do skupiny Al-Murabitun. Podle odborníků jsou ve skupině desítky bojovníků zejména z Mali a Mauritánie.

- Belmochtár byl údajně čtyřikrát ženatý s ženami ze severu Mali, jeden ze synů se jmenuje podle bin Ládina Usáma.

Související