Při úderu bezpilotního letounu byl minulý týden v pátek v Jemenu údajně zabit vůdce místní odnože teroristické sítě Al-Káida Násir Vahajší. S odvoláním na dva jemenské bezpečnostní zdroje o tom informovala americká stanice CNN. Al-Káida následně Vahajšího smrt potvrdila, když v úterý za svého nového vůdce označila dosavadního vojenského velitele Kásima Rajmího. Jde o vůbec největší úder vůči této teroristické síti od zabití Usámy bin Ládina v roce 2011, uvedla agentura AP.

Na videozáznamu, který zveřejnila Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která má hlavní stan v Jemenu, jeden ze členů hnutí čte prohlášení, ve kterém oznamuje smrt Vahajšího. Dodává, že ho nahradil jeho dosavadní zástupce Rajmí. Zdůrazňuje, že válka proti Americe, kterou jeho skupina vede, bude i nadále pokračovat.

"Ve jménu Boha, krev těchto našich průkopníků nás ještě více motivuje k tomu, abychom se obětovali," říká mluvčí na videu. "Ať nepřátelé vědí, že nejde o bitvu s jednotlivcem... v bitvě vedené křižáky a jejich agenty dochází ke střetu s miliardovým národem," dodává.

Američtí představitelé zatím zprávu o Vahajšího smrti nepotvrdili, uvedla CNN. Podle jednoho z amerických činitelů se prý armáda Spojených států do žádného úderu nezapojila. Není jasné, zda nálet nemohla provést americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Vahajší byl šéfem Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) a druhým nejmocnějším mužem v hierarchii mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. V minulosti působil jako osobní tajemník šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina. Toho počátkem května 2011 zabilo speciální americké komando na severu Pákistánu.

Ministerstvo zahraničí USA nabídlo odměnu deset milionů dolarů, v přepočtu 242 milionů korun, komukoli, kdo by mohl pomoci předvést Vahajšího před spravedlnost. Vahajší byl podle americké diplomacie zodpovědný za schvalování cílů, nabírání nových členů, rozdělování zdrojů na výcvik a plánování útoků a pověřování ostatních k provádění útoků.

AQAP vznikla v lednu 2009 sloučením odnoží Al-Káidy v Jemenu a Saúdské Arábii a Vahajší se téhož roku ujal jejího vedení. AQAP je považována za teroristickou organizaci, která má největší schopnost udeřit na americké zájmy, napsala agentura AP. Vahajšího lidé měli na svědomí množství útoků, přihlásili se například k lednovému útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo, při kterém zahynulo 12 lidí. Prý šlo o odplatu za urážky proroka Mohameda.

"Musíme zlikvidovat kříž... Poslem kříže je Amerika," prohlašoval podle CNN Vahajší v projevu ke skupině na videozáznamu, který se objevil loni v dubnu. Po smrti bin Ládina pak Američanům vyhrožoval, že tímto činem nic nekončí a to, co přijde, pro ně "bude naopak ještě horší".

Související