Novým slovenským ministrem hospodářství se v úterý stal Vazil Hudák. Dosavadního státního tajemníka na ministerstvu financí do ministerské funkce jmenoval prezident Andrej Kiska. Hudák řekl, že je zastáncem posílení vlivu státu v energetice.

K páté změně na ministerském postu v jednobarevné vládě sociálních demokratů premiéra Robberta Fica od jejího nástupu do úřadu v roce 2012 došlo poté, co předchozí ministr hospodářství Pavol Pavlis po necelém roce ve funkci podal v dubnu demisi. Učinil tak v reakci na kritiku, že úklidová firma blízká jeho rodině prý získala od organizací spadajících pod ministerstvo hospodářství zakázky za stovky tisíc eur.

Hudák se nechal slyšet, že je zastáncem silnějšího vlivu státu v energetice. Za prioritu označil dokončení třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Mochovcích největším výrobcem elektřiny v zemi, společností Slovenské elektrárny (SE), ve které stát vlastní 34 procent akcií. Kontrolní podíl v podniku drží italský koncern Enel, který svá slovenská aktiva nabídl k prodeji. Slovenský premiér Fico v dubnu řekl, že Slovensko bude s italskou firmou jednat o koupi jejích akcií v SE.

"Slovensko by mělo posílit svou pozici v rámci Slovenských elektráren. To, jakým způsobem dosáhneme toto posílení, vyplyne z rozhovorů s Enelem. Zda způsob získání většiny je nejlepším způsobem, je otázkou rozhovorů. Pokud by nabytí většinového podílu znamenalo, že přebíráme příliš velkou zátěž, která je pro stát nepřijatelná, tak je to v jiné poloze," řekl Hudák v reakci na prodražování dostavby dvou bloků elektrárny v Mochovcích, jejichž dokončení se proti původním odhadům také zpozdí.

Hudák uvedl, že na případné prosazení větších změn z pozice ministra nebude mít dostatek času. Do úřadu nastoupil tři čtvrtě roku před parlamentními volbami.

Padesátiletý Hudák v minulosti pracoval i ve finančním sektoru. Zastával vysoké manažerské posty v bankovní skupině Citigroup a v J.P. Morgan Chase Bank.

Související