Italská policie v úterý násilím odvedla z přechodu Ventimiglia na hranicích s Francií desítky uprchlíků, kteří zde pátý den protestovali proti přísným kontrolám bránícím jim v cestě na sever. Podle italského ministra vnitra Angelina Alfana je tato situace důkazem toho, že imigranti nechtějí zůstávat v jeho zemi, která žádá další evropské státy, aby se o část z nich postaraly. O situaci uprchlíků Alfano v Lucemburku jedná s ministry vnitra ostatních zemí EU.

Při zásahu, jemuž se řada uprchlíků pocházejících především ze Súdánu či Eritreje bránila, je policie naložila do autobusu Červeného kříže, který je odvezl do uprchlického tábora. Alfano tuto situaci, při níž kvůli nově zavedeným kontrolám musela na hranici zasáhnout italská policie a Řím se dostal do sporu s Paříží, podle agentury AP nazval "políčkem do tváře Evropy". Řada uprchlíků podle něho v Itálii zůstat nechce, a proto by je měly přijmout další země.

Navzdory tomu, že Schengenská dohoda umožňuje volný pohyb osob mezi většinou zemí EU, posílila Francie v posledních dnech kontroly na hranicích s Itálií. Nepouští do země imigranty, kteří se pak vracejí do italského vnitrozemí. Až do pondělí podobný postup uplatňovalo i Rakousko.

Alfanův francouzský protějšek Bernard Cazeneuve však prohlásil, že nejde o uzavření hranic, ale o kontroly, které schengenská pravidla povolují. "Je normální, že jsou imigranti posíláni zpět do Itálie, neboť je to (schengenská) země, do které přijeli," prohlásil podle zpravodajského webu corriere.it Cazeneuve.

Itálie má kvůli neprůchodnosti hranice problémy s dalšími stovkami uprchlíků, kteří uvízli na nádražích ve snaze odjet ze země a úřady pro ně byly nuceny zřídit nouzové stanové tábory.

Řím chce kvůli přílivu imigrantů po zemích EU větší solidaritu a změnu azylové politiky, k níž by mohlo patřit rovněž stanovení kvót pro přijímání uprchlíků jednotlivými státy. Kvůli odporu desítky členských zemí včetně Česka však bude podle evropských diplomatů v blízké době systém obtížné prosadit. Situaci má řešit summit EU na konci měsíce.

Související