Ruský jaderný arzenál letos posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných prý proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin na zahájení výstavy a konference o vojenské technice Armija-2015 v Kubince u Moskvy. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Rusko obvinil z "řinčení zbraní" a varoval před další destabilizací napjaté mezinárodní situace. Znepokojení vyjádřil také americký ministr zahraničí John Kerry.

"Tento rok jaderné síly doplní více než 40 nových mezikontinentálních balistických raket, které budou schopny překonat libovolné, dokonce i technicky nejvyspělejší systémy protiraketové obrany," řekl Putin podle agentury TASS.

"Věnovali jsme a budeme věnovat zvláštní pozornost realizaci velkých státních programů přezbrojení a modernizaci vojensko-průmyslového komplexu," řekl Putin. Připomněl výstavbu nových radarů, které mají zajistit kontrolu strategických přístupů ze západu a z východu, jakož i nové tanky Armata, transportéry Kurganěc a Bumerang a samohybnou houfnici Koalicja, což jsou podle Putina obrněnce, které nemají ve světě dosud obdoby.

"Pokud kdokoli ohrožuje ruské území, musí Rusko na země namířit svou výzbroj," prohlásil Putin později po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Stoltenberg v Bruselu prohlásil, že ruská rétorika je důvodem současného zvyšování připravenosti sil NATO bránit své členské státy proti nepříteli. "Toto ruské řinčení jaderných zbraní je neospravedlnitelné," uvedl Stoltenberg. "Je destabilizující a nebezpečné," dodal. 

Americký ministr zahraničí Kerry řekl, že Putinova prohlášení o rozmístění nových mezikontinentálních raket ho znepokojují. "Nikdo nemůže vyslechnout takové oznámení od vedoucího představitele mocné země, aniž by byl znepokojen tím, jaké do může mít důsledky," prohlásil Kerry.

Nové zbraně byly veřejnosti poprvé předvedeny na květnové vojenské přehlídce v Moskvě. Ruský prezident sice tvrdil, že nová technika je už u vojsk, nicméně experti odhadovali, že v Moskvě byly předvedeny nejspíše prototypy či zkušební série, takže vyzbrojení jednotek novou technikou ještě několik let potrvá.

Vztahy mezi Ruskem a Západem kvůli ukrajinskému konflikty klesly na nejnižší bod od konce studené války. Moskva dlouhodobě protestuje proti budování protiraketového štítu USA, protože podle Ruska naruší rovnováhu mezi oběma velmocemi. Ambiciózní program přezbrojení ruských ozbrojených sil začal ještě v minulé dekádě.