Vídeňský soud uznal v úterý devět osob čečenského původu vinnými z pokusu připojit se k islamistickým radikálům v Sýrii. Jeden Turek byl odsouzen za to, že se chystal ostatní radikály do Sýrie odvézt. Podle agentury APA dostali odsouzení tresty vězení v délce od jednoho roku do tří let. Rozsudky zatím nejsou pravomocné.

Rakouské úřady loni v srpnu zadržely devět mužů a jednu ženu ještě před tím, než opustili rakouské území. Soudce Andreas Hautz v úterý řekl, že jejich plán bojovat po boku extremistů nebo je podporovat je činí vinnými z teroristického spolčení.

Obhájci obžalovaných namítali, že jejich mandanti nebyli na cestě do Sýrie, ale měli namířeno na dovolenou do Bulharska a Turecka. Rozsudek zpochybnili už kvůli tomu, že zločinné spolčení podle nich nemůže nastat dříve, než se někdo skutečně připojí k zakázané skupině nebo organizaci.

Tříletý nepodmíněný trest uložil soud tureckému řidiči, který měl islamisty údajně dostat do Sýrie. Soud vycházel z toho, že tento muž už dříve sloužil islamistům jako řidič. Za své služby si nechal platit.

Pouze v jednom případě soud uložil podmíněný trest, protože dotyčnému rodilému Čečenci bylo v době činu teprve 17 let. Rakouské ministerstvo vnitra odhaduje, že z alpské republiky se do Sýrie vydalo bojovat zhruba 200 rakouských občanů.

Související